Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Bohaterowie doczekają się upamiętnienia na Górze Zelejowej

poniedziałek, 27 września 2021 21:09 / Autor: Michał Łosiak
Bohaterowie doczekają się upamiętnienia na Górze Zelejowej
Fot. Karol SIerar
Bohaterowie doczekają się upamiętnienia na Górze Zelejowej
Fot. Karol SIerar
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Prace przy chęcińskim cmentarzu, na którym spoczywają m.in. żołnierze powstania listopadowego nabierają tempa. Prawdopodobnie już niedługo bohaterowie walki o niepodległość doczekają się upamiętnienia.

Przypomnijmy, że o wyjątkowym odkryciu Karola Sierara i Dariusza Kaliny ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego pisaliśmy jako pierwsi już w sierpniu. Wówczas dowiedzieliśmy się o tym, że na cmentarzu cholerycznym na Górze Zelejowej spoczywają żołnierze powstania listopadowego i więźniowie z pobliskiego więzienia.

Więcej: https://www.emkielce.pl/region/niezwykle-odkrycie-w-gminie-checiny-tu-spoczywaja-powstancy-listopadowi

W międzyczasie sprawą zainteresowała się m.in. Telewizja Polska i Adam Sikorski z programu „Było, nie minęło”. Dzięki niemu udało się na miejsce ściągnąć georadar i przeprowadzić odpowiednie prace.

– Dzięki temu mamy w stu procentach potwierdzone miejsce, gdzie pochowani są bohaterowie powstania listopadowego i więźniowie pobliskiego więzienia – mówi Karol Sierar.

Już niedługo spoczywające tu osoby mają zostać upamiętnione.

– Podejmiemy kolejne prace związane z tym miejscem. Będziemy chcieli w odpowiedni sposób zabezpieczyć i odnowić pomnik. Postaramy się wykonać ogrodzenie i wytyczyć ten teren oraz ustawić tablice tak, aby każdy wiedział, kto tu spoczywa. Tym bardziej, że mamy dokładną listę osób, z imionami i nazwiskami. Chcemy także wpisać cmentarz do rejestru zabytków, a w listopadzie planujemy Mszę Świętą w intencji zmarłych  – dodaje nasz rozmówca.

To jednak nie koniec dobrych informacji.

– Nawiązaliśmy kontakt z małżeństwem, które mieszka przy Górze Zelejowej. Okazało się, że uczestniczyli oni w podnoszeniu tego pomnika, czym pomogli zachować obelisk i przyczynili się do dzisiejszych odkryć – informuje Karol Sierar.

W pracach pomagał również Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich oraz Stowarzyszenie Wizna 1939.

W listopadzie Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego będzie prowadziło tradycyjną kwestę na świętokrzyskich cmentarzach. Część środków ma zostać przeznaczona na cmentarz na Górze Zelejowej.

(Fot. Karol Sierar)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO