Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Będą nowe miejsca w przedszkolach

piątek, 18 sierpnia 2017 09:49 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. biuro prasowe urzędu marszałkowskiego
Dariusz Skrzyniarz

Około 8 milionów złotych zainwestowanych zostanie w Świętokrzyskiem w nowe przedszkola i doposażenie już istniejących. W regionie świętokrzyskim samorządy lub przedsiębiorcy zrealizują 16 projektów z zakresu upowszechniania i podnoszenia jakości edukacji przedszkolnej. Tworzenie nowych miejsc w przedszkolach będzie możliwe dzięki unijnym dofinansowaniom. W przypadku tych umów, wspólnotowa kasa zasiliła nasz region kwotą przeszło 6,5 milionów złotych.

Na razie podpisanych zostało 13 umów o dofinansowanie z beneficjentami, którzy zaproponowali najlepsze projekty w ostatnim konkursie dotyczącym inwestycji w przedszkola. Pozostałe 3 umowy zostaną podpisane w najbliższych dniach. Nowe miejsca dla przedszkolaków pojawią się między innymi w takich gminach jak Krasocin, Gnojno, Chmielnik, Sandomierz, Końskie, Waśniów czy Sitkówka-Nowiny.

Piotr Żołądek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego powiedział, że nasz region pod kątem powszechności przedszkoli nie wygląda źle. - Rozpoczynaliśmy od poziomu 34 procent dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Dziś, w przedziale od 3 do 6 lat wskaźnik sięga prawie 79 procent. W naszym województwie ponad 36 tysięcy dzieci jest objętych wychowaniem przedszkolnym. Jak wynika ze statystyk, w stosunku do roku 2016, obecnie mamy ponad 2600 miejsc w przedszkolach więcej – mówił członek zarządu Piotr Żołądek.

W bieżącym Regionalnym Programie Operacyjnym urzędnicy założyli, że dzięki unijnym dofinansowaniom utworzonych zostanie ponad 1300 nowych miejsc w przedszkolach. Jak do tej pory ten cel został zrealizowany w 53 procent.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO