REGION
AZS małego dziecka. Jak pomóc atopowym rodzinom?
W sobotę (14 września) obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. To przewlekła choroba o nawrotowym i zapalnym charakterze. Choć najczęściej spotykane jest AZS u niemowląt i dzieci to jednak coraz częściej zmagają się z nim również osoby dorosłe.
– Głównymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry oraz jej swędzenie. Faza niemowlęca choroby (do 2. r. ż.) to przede wszystkim zmiany wysiękowe i strupy na twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach i tułowiu. U nieco starszych dzieci zmiany zlokalizowane są głównie na zgięciach łokciowych i podkolanowych, karku i nadgarstkach – mówi dr hab. n. med Adam J. Sybilski, prof. CMKP, Kierownik Kliniki Pediatrii i Alergologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie.
Najtrudniejsze w chorobie, zwłaszcza w jej ciężkim przebiegu jest swędzenie skóry, nie do opanowania u małego dziecka. Często, mimo wielu wizyt u różnych specjalistów, nikt nie jest w stanie im pomóc. Próbują wielu metod leczenia, maści i kremów, sterydoterapii, leków przeciwalergicznych, mokrych opatrunków. To przynosi ukojenie tylko na chwilę.
– My, organizacja reprezentująca środowisko pacjentów, liczymy na to, że najmłodsza grupa atopików już niedługo będzie mogła korzystać z najskuteczniejszych metod leczenia. Do tej pory rodzice dzieci z ciężką postacią AZS nie widzieli perspektyw na polepszenie zdrowia i skuteczną walkę z chorobą, mieli poczucie bezsensowności i bezradności wiedząc, że istnieje terapia biologiczna, która może im pomóc, ale nie mają do niej dostępu. Teraz jest szansa, że życie ich całych rodzin radykalnie zmieni się na lepsze – informuje Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
Według najnowszych badań, w Polsce atopowym zapaleniem skóry dotknięte jest prawie 15 proc. dzieci. Początek rozwoju choroby przypada zwykle między 3. a 6. miesiącem życia. U ok. 40 proc. dzieci objawy choroby ustępują z wiekiem. U pozostałych chorych do końca życia zdarzają się nawroty.