REGION
Apiterapia ma ogromny potencjał leczniczy
Pszczoły kojarzą nam się z miodem, który oprócz pysznego smaku ma mnóstwo leczniczych właściwości. Coraz bardziej popularne stają się produkty pszczele, takie jak pyłek kwiatowy, propolis czy pierzga. Teraz możemy skorzystać jeszcze z apiterapii.
Terapia powietrzem ulowym, czy tzw. „apiterapia” lub „uloterpia” odbywa się w apidomkach. Opracowane i zarejestrowane jako wyrób medyczny zostały również specjalne urządzenia, które nakłada się na ul. Dzięki nim można w bezpieczny sposób wdychać powietrze ulowe.
– Z badań klinicznych przeprowadzonych w Niemczech wynika, że uloterapia jest skuteczna i bezpieczna nawet u najmłodszych pacjentów. Wiemy też, że już samo przebywanie w otoczeniu pszczół, poprzez efekt akustyczny i fale elektromagnetyczne korzystnie wpływa na pracę naszego mózgu i pozwala uzyskać odprężenie – podkreśla dr Anna Kurek-Górecka z Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
W naszym regionie również możemy skorzystać z takiej pszczelej terapii i to w samym sercu Gór Świętokrzyskich.
– Prowadzimy wraz z mężem agroturystykę, a od maja do września, nasi goście mogą skorzystać właśnie z uloterapii. Chociaż ludzie wciąż mają obawy to trzeba zaznaczyć, że jest to bezpieczne. Przebywanie w takim domku daje nam mnóstwo korzyści – opowiada Monika Borek, właścicielka agroturystyki „Noclegi i ApiTerapia Pszczeli Raj”.
Zainteresowanie leczeniem z wykorzystaniem produktów pszczelich jest coraz większe. Rośnie też świadomość, że ich gama i możliwości są dużo szersze, niż mogłoby się to wydawać.
fot. prywatne: Pszczeli Raj