Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

czwartek, 13 grudnia 2018 21:51 / Autor: Michał Łosiak
37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Msza Święta w intencji ofiar i złożenie kwiatów przy pomniku męczennika – tak kielczanie wspominali 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uroczystości zorganizował Region Świętokrzyski NSZZ Solidarność.

Eucharystię w Bazylice Katedralnej w Kielcach odprawił biskup Jan Piotrowski, biskup kielecki.

Relacja i fotorelacja z Mszy Świętej:

 http://em.kielce.pl/kosciol/biskup-jan-piotrowski-potrzeba-madrych-i-odwaznych-ludzi

Po niej, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności, zamordowanego przez komunistów. Tam kwiaty złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, związkowcy oraz przedstawiciele innych organizacji. – Jestem przekonany, że istnieją co najmniej dwa powody, żeby pamiętać o tej rocznicy. Po pierwsze, stan wojenny spowodował niezliczone ofiary. My znamy około 100 ofiar, ale dzisiaj również dowiadujemy się o kolejnych zatrzymaniach i aresztowaniach, o których jeszcze parę lat temu nie słyszeliśmy. Do tej pory z różnych względów ludzie tego nie ujawniali. Nie wolno nam również zapomnieć o tych, którzy do tej pory cierpią swoją niedolę. Dla przykładu, chociażby uczniowie szkoły we Włoszczowie, którzy stanęli w obronie krzyży. Zostali wykluczeni ze szkoły i wielu z nich, na zasadzie wilczego biletu, nie było w stanie ukończyć innych szkół. Drugi powód to jest uswiadomienie sobie, że skutki stanu wojennego dotykają nas również dzisiaj – tłumaczył Waldemar Bartosz, przewodniczący Solidarności w naszym regionie.

Szef związku odniósł się również do braku osądzenia ówczesnych katów. – To jest bolesne. My od lat mówimy o osądzeniu. Ci sprawcy i wykonawcy stanu wojennego, którzy dziś mają nawet 90 lat zazwyczaj bardzo spokojnie żyją. Dla nas jest ważne, żeby osądzić zło. Bez względu na karę – dodaje przewodniczący Bartosz.

Stan wojenny wprowadzono 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa. Komuniści chcieli w ten sposób zdusić ruch Solidarności. Do dziś nie znamy dokładnej liczby ofiar tego tragicznego okresu.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO