Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

20 jednostek OSP z regionu z dofinansowaniem na zakup wozów strażackich

poniedziałek, 08 czerwca 2020 12:43 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dwadzieścia jednostek OSP z województwa świętokrzyskiego otrzymało promesy na zakup wozów strażackich. W sumie do strażnic w regionie trafiło dofinansowanie na kwotę ponad pięciu milionów złotych.

Jak podkreśla Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, jest to rekordowa ilość promes przekazanych do OSP w regionie. – Dzięki współpracy rządu, parlamentarzystów, Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska udaje się dziś przekazać promesy na rekordową sumę 5 milionów 382 tysięcy. OSP jest ważnym ogniwem w łańcuchu ochrony środowiska. Druhowie są bardzo blisko w takich zdarzeniach jak podpalenia lasów czy łąk, dlatego też chcemy żeby mieli jak najlepszy sprzęt i w jak najlepszych warunkach  pełnili służbę – dodaje prezes Gliwiński.

Anna Krupka, wiceminister sportu podkreśla, że priorytetem rządu Mateusza Morawieckiego jest bezpieczeństwo. – Z roku na rok z różnych funduszy zwiększamy środki, które płyną na modernizację służb mundurowych i OSP. To bardzo istotne żeby wspierać te jednostki, one bardzo często jako pierwsze pojawiają się tam gdzie potrzebna jest pomoc – dodaje wiceminister Krupka.

Poseł Agata Wojtyszek zaznaczyła jak dużo zaangażowania i szkoleń odbywają strażacy ochotnicy. – Widzimy jak te umiejętności druhowie  wykorzystują w codziennych akcjach związanych nie tylko z gaszeniem pożarów ale też m.in. w klęskach żywiołowych i wypadkach komunikacyjnych. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie odpowiedni sprzęt. Dziś mówimy o wozach strażackich, ale WFOŚiGW jest w trakcie realizacji kolejnego programu, który dotyczy drobnego sprzętu strażackiego czy termomodernizacji straży – dodaje poseł Wojtyszek.

Poseł Bartłomiej Dorywalski zwrócił uwagę na sytuacje w naszym województwie z ostatniej doby. – Strażacy podjęli w ostatniej dobie kilkadziesiąt interwencji. Mowa tu o pożarach, gradobiciach, podtopieniach czy zatarasowaniu drogi przez konar drzewa. Kto pierwszy na miejscu zdarzeń? Oczywiście strażacy z OSP. Muszą oni jednak być wyposażeni w odpowiedni sprzęt i samochody, aby móc wypełniać swoją służbę "Bogu na chwałę, ludziom na pożytek" – dodaje poseł Dorywalski.

Poseł Andrzej Kryj wspomniał, że  kilkukrotnie brał udział w  przekazaniu auta do jednostki OSP. – Jest to autentyczne święto lokalnej społeczności. Cieszy się samorząd gminny, straż i wszyscy mieszkańcy danej społeczności. Nie byłoby takich chwil gdyby nie współpraca samorządu, rządu oraz parlamentarzystów. Doskonale rozumiemy te potrzeby ponieważ wszyscy pracowaliśmy w samorządach  – mówił poseł Kryj.

Senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że zmienia się obraz OSP w naszym regionie. – Pamiętam takie czasy, że na uroczystości strażackie trzeba było zastanawiać się, z której jednostki ma przyjechać wóz strażacki, tak aby dojechał na miejsce i godnie reprezentował straż. Teraz doczekaliśmy czasów, gdzie każda gmina może bez problemu wystawić kilka reprezentacyjnych samochodów – dodaje senator Słoń.

Poseł Mariusz Gosek podkreślił, że wsparcie dla OSP płynie z wielu źródeł. – Mowa tu o Ministerstwie MSWiA, Klimatu ale też Ministerstwie Sprawiedliwości, w imieniu którego przekazuje ogromne podziękowania za wszystkie akcje, m.in. dotyczące nielegalnych składowisk. Statystyki mówią same za siebie, strażacy z OSP są bardzo często  pierwsi na miejscu zdarzeń. Minister sprawiedliwości zdecydował o przekazaniu 360 tysięcy złotych na rzecz tych jednostek, które brały udział w gaszeniu pożaru w Nowinach  – zaznacza  poseł Gosek.

Wicewojewoda Rafał Nowak dodał, że akcja w Nowinach pokazała, że strażacy ochotnicy ramię w ramię ze strażakami z PSP walczyli z pożarem. – Ta akcja pokazuje jak ważny jest dzisiejszy dzień, jak istotne jest przekazanie samochodów po to by w chwili próby jak najlepiej j je wykorzystać – mówi wicewojewoda.

Bryg. Krzysztof Ciosek podkreślił, że do jednostek OSP z województwa w tym roku trafi w sumie 28 pojazdów pożarniczych. – Taki dosprzętowienie jednostek OSP to ogromny wzrost potencjału ratowniczego ochrony przeciwpożarowej. To, że sprzęt trafi do OSP, to ogromne wsparcie również dla PSP, ponieważ naturalnym obwodem operacyjnym są jednostki OSP.

Promesy na zakup samochodów trafiły m.in. do jednostek z Działoszyc, Śladkowa Małego, Niewachlowa, Szydłowa, Miłoszowic czy Grzymałkowa.

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO