Ponad 18,4 mln zł wyniesie modernizacja technologiczna Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy realizowana w ramach projektu „Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego – II” (InPlaMed II). Dzięki inwestycji placówka zwiększy poziom cyberbezpieczeństwa, wdroży nowe e-usługi i rozbuduje infrastrukturę cyfrową, która ma usprawnić funkcjonowanie szpitala oraz poprawić jakość obsługi pacjentów.
Ponad 8,1 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej, natomiast 9,8 mln zł stanowi dofinansowanie z budżetu Województwa Świętokrzyskiego, które zabezpiecza wkład własny placówki.
– Spotykamy się, aby podpisać umowę na dofinansowanie wkładu własnego dla szpitala w Morawicy. Informatyzacja ochrony zdrowia to konieczność, a InPlaMed to ogromny projekt, w którym uczestniczą również placówki powiatowe. Te fundusze posłużą również unowocześnieniu funkcjonowania szpitala oraz samej obsługi administracyjnej. Mam nadzieję, że dzięki nim Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii zyska znacznie większe bezpieczeństwo informatyczne i nowoczesną infrastrukturę cyfrową, ale na tych zmianach zyskają przede wszystkim sami pacjenci – podkreśla Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Wsparcie finansowe zostało rozłożone na trzy lata. W 2026 roku do szpitala trafi blisko 320 tys. zł, w 2027 roku ponad 7,4 mln zł, a w 2028 roku ponad 2 mln zł.
– Cyfryzacja to dziś fundament sprawnej opieki zdrowotnej. Dzięki przekazanym środkom z budżetu województwa szpital w Morawicy zyska narzędzia, które usprawnią codzienną pracę całej placówki – zaznacza Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
W ramach projektu w obiektach Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy i Kielcach przeprowadzona zostanie kompleksowa modernizacja infrastruktury teleinformatycznej. Zaplanowano m.in. modernizację serwerowni, budowę kanalizacji światłowodowej łączącej obiekty w obu lokalizacjach, rozbudowę sieci komputerowej wraz z wdrożeniem nowoczesnych systemów bezpieczeństwa oraz integrację systemu szpitalnego z centralną e-Rejestracją i innymi systemami centralnymi.
Projekt obejmuje również wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów oraz zakup nowoczesnego sprzętu informatycznego, wyposażenia serwerowni, telefonii VOIP, monitoringu CCTV, zestawów komputerowych, skanerów i systemów wideokonferencyjnych. Dodatkowo punkty rejestracyjne, dyżurki pielęgniarskie i gabinety zabiegowe zostaną wyposażone w pętle indukcyjne, które ułatwią komunikację z osobami niedosłyszącymi.
Podpisana umowa jest kolejnym etapem realizacji projektu InPlaMed II, jednej z największych inwestycji cyfrowych w ochronie zdrowia w regionie.