Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

"Zawsze jest co robić" - wywiad z Piotrem Wojtasikiem

sobota, 14 stycznia 2023 10:26 / Autor: Michał Sierlecki
"Zawsze jest co robić" - wywiad z Piotrem Wojtasikiem
fot: Kasia Stańczyk Photography & Design
"Zawsze jest co robić" - wywiad z Piotrem Wojtasikiem
fot: Kasia Stańczyk Photography & Design
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

W sobotę, 14 stycznia o godz.18.00 gościem audycji "Z kulturą na TY" będzie Piotr Wojtasik - wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, który od ponad trzydziestu lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem.

Piotr Wojtasik (ur. 10 czerwca 1964 we Wrocławiu) – polski trębacz jazzowy, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

W 2008 roku otrzymał Fryderyka dla muzyka jazzowego roku i autora najlepszej jazzowej płyty (za album "Circle").

Po 30 latach kariery Piotr Wojtasik stał się jednym z najbardziej cenionych trębaczy i liderów średniego pokolenia. Wielokrotnie wygrywał w ankietach Jazz Top magazynu "Jazz Forum". Jego płyty są regularnie nominowane do nagrody "Fryderyka".

Kilkakrotnie też zwyciężał w kategorii "Najlepszy Jazzowy Album roku" i "Najlepszy Jazzowy Muzyk". Zwiedził sceny największych jazzowych festiwali z "Montreal Jazz Festiwal" na czele, grywał w słynnych klubach.

Wydany w 2018 roku album "To Whom it May Concern" stanowi swego rodzaju ukoronowanie trzydziestoletniej kariery Piotra Wotasika.To dwunasta płyta nagrana pod jego kierownictwem. Materiał zrealizowano w 2016 roku w Les Studios de Meudon we Francji. Złożyło się na niego osiem autorskich kompozycji Wojtasika, wykonanych prez międzynarodowy skład: Viktora Totha (Węgry), Sylwestra Ostrowskiego, Bobby'ego Few (USA, Francja), Jorisa Teepe (Holandia) i Johna Betscha (USA, Francja).

W 2020 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

źródło: Wikipedia, www.facebook.com/piotrwojtasikmusic/

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO