Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MUZYKA

"Bons Amigos" - muzyczna podróż do Brazylii - wywiad z Dorotą Miśkiewicz

piątek, 20 października 2023 19:12 / Autor: Michał Sierlecki
"Bons Amigos" - muzyczna podróż do Brazylii - wywiad z Dorotą Miśkiewicz
"Bons Amigos" - muzyczna podróż do Brazylii - wywiad z Dorotą Miśkiewicz
Michał Sierlecki
Michał Sierlecki

Znakomita wokalistka Dorotą Miśkiewicz opowiada o swoim nowym albumie "Bons Amigos" nagranym wraz z brazylijskim wirtuozem gitary Toninho Hortą. To prawdziwa muzyczna uczta i podróż do pięknego zakątka świata.

Dorota Miśkiewicz, od 2018 roku nieprzerwanie wygrywa ankietę Jazz Top pisma Jazz Forum w kategorii Wokalistka. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza, rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowiści, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora, czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim!

Pod swoim nazwiskiem nagrała osiem albumów: „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” (2002), „Pod rzęsami” (2005), „Caminho” (2008), „Ale” (2012), nagrany z zespołem Kwadrofonik „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” (2013), „Best of” (2016) czy „Piano.pl” (2016) będące rejestracją wyjątkowego koncertu, do którego artystka zaprosiła kilkunastu pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Wasilewskiego. To pierwsza w jej dorobku płyta nagrana live i wydana na DVD. Ostatni jej album "Nasza Miłość" (2021) powstał we współpracy z ojcem, słynnym saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem. Jest to poniekąd płyta rodzinna, również ze względu na obecność brata, Michała Miśkiewicza (znanego perkusisty), niewątpliwie najbardziej jazzowa z jej płyt.

Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka "Jovano Jovanke" czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. Jako ambasadorka wspiera kampanię społeczną Legalna Kultura.

 

źródło: www.dorotamiskiewicz.com

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO