AUDYCJE RADIOWE
Żywność dla najbardziej potrzebujących
Najbiedniejsi mogą ubiegać się o paczki żywnościowe. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie organizuje pomoc dla najuboższych mieszkańców Kielc. Jest to Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa, który rozpoczął się w 2014 roku i potrwa do 2020 roku. To ogólnopolskie przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. 85% pieniędzy pochodzi z Unii Europejskiej, 15% z budżetu państwa.
- Program z założenia ma przyczyniać się do ograniczenia ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego. Pomoc taka kierowana jest przede wszystkim do osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiednich produktów żywnościowych, dlatego program ten trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji - mówi Katarzyna Gonciarz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
- Szacujemy, że w stolicy regionu świętokrzyskiego skorzysta z tego programu ponad 6000 osób. Ośrodek wydawał będzie żywność dla ponad 4000 osób. W sumie w tym roku będzie to około 200 ton produktów spożywczych - dodaje Katarzyna Gonciarz z MOPR.
Artykuły spożywcze lub posiłki wydawane będą osobom, które otrzymają skierowanie. Przysługuje ono osobom samotnym, których dochód nie przekracza 813 złotych oraz rodzinom, w których dochód na osobę nie jest wyższy niż 684 złote. Potrzebujący sześciokrotnie podczas trwania programu otrzymają paczki żywnościowe składające się z artykułów skrobiowych, mlecznych, warzywnych, owocowych, mięsnych oraz cukru i tłuszczów.
W programie przewidziano także szkolenia, które mają na celu wzmocnienie samodzielności oraz kompetencji w zakresie prowadzenia domu.
W Kielcach żywność wydawana jest podopiecznym ośrodka z magazynu, który znajduje się przy ulicy Turystycznej.
Pomoc żywnościową na terenie miasta dystrybuują również Caritas Diecezji Kieleckiej, Świętokrzyski Klub Abstynentów „RAJ”, Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” oraz Fundacja Światło-Życie.
Poniżej rozmowa na ten temat.