Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

ZUS czynny w sobotę. Przedsiębiorcy będą mogli założyć PUE

piątek, 27 stycznia 2023 10:39 / Autor: Radio eM
ZUS czynny w sobotę. Przedsiębiorcy będą mogli założyć PUE
ZUS czynny w sobotę. Przedsiębiorcy będą mogli założyć PUE
Radio eM
Radio eM

3,5 tys. przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego nadal nie założyło PUE. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2023 roku każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania aktywnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Dlatego kielecki oddział ZUS organizuje pracującą sobotę.

Przedsiębiorcy, którzy nadal nie wypełnili obowiązku założenia PUE, będą mogli to zrobić w sobotę, 28 stycznia  w oddziale ZUS przy ul. Piotrkowskiej w Kielcach, w godz. 8:00 – 13:00.

- Będą specjalnie przygotowane stanowiska informacyjne, przy których nasi pracownicy będą aktywować profile PUE chętnym przedsiębiorcom – mówi Paweł Szkalej,  rzecznik ZUS w Kielcach.  

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi, elektronicznie bez osobistej wizyty w ZUS.

- Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, na p;rzykład banku, czy urzędu – wyjaśnia Paweł Szkalej.

- Przypominamy również, że od 13 stycznia uruchomiliśmy proces zakładania obowiązkowych profili firmom tzw. kont technicznych. Zakład „z urzędu” założy takie konto, jego aktywacja leży już po stronie płatnika. Apelujemy do tych wszystkich, którzy jeszcze tego nie zrobili, aby jak najszybciej skontaktowali się z nami. Można to zrobić przychodząc do dowolnej placówki ZUS, aktywacja konta zajmuje tylko kilka minut – uzupełnia rzecznik.

Jak informuje ZUS, w lutym zostanie uruchomiona usługa automatycznej autoryzacji założonych profili metodą zaufania poprzez bankowość elektroniczną, login.gov.pl, certyfikat kwalifikowany. Aby dokończyć ten proces wystarczy tylko, że klient na stronie www.zus.pl wybierze ,,zaloguj się” za pomocą bankowości elektronicznej, login.gov lub certyfikatu kwalifikowanego, a hasło ustali samodzielnie. Do tego procesu niezbędne jest podanie unikalnego numer telefonu lub adres mailowy. Również w tym przypadku login i jednorazowe hasło klient może otrzymać na Sali obsługi klientów albo podczas e-wizyty.

- Do tej pory właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników – nie mieli obowiązku posiadania indywidualnego konta. Od początku roku każdy płatnik składek, nawet ten, który płaci składkę tylko sam za siebie, musi mieć aktywny profil na PUE ZUS gdyż to właśnie tam będzie przychodziła korespondencja od nas i tylko drogą elektroniczną będzie można przesyłać dokumenty rozliczeniowe do ZUS- bez aktywacji przedsiębiorca nie odbierze wiadomości – podkreśla Szkalej.

Profil na PUE ZUS nie tylko przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem, ale jest także pomocny przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO