Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Żołnierze czytali "Quo vadis " mieszkańcom DPS-u

sobota, 03 września 2016 19:26 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Żołnierze czytali "Quo vadis " mieszkańcom DPS-u
Żołnierze czytali "Quo vadis " mieszkańcom DPS-u
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

W sobotę (3.09) w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie powieści „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W Kielcach książka noblisty czytana była m. in. w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II. 

Ogólnopolska akcja odbyła się  po raz piąty. Lekturę wybrali Internauci. To oni zdecydowali, że  w tym roku czytana będzie  powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Po raz pierwszy do akcji włączyło się wojsko. Żołnierze czytali powieść noblisty podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach. -  Chcieliśmy pokazać, że jako wojsko jesteśmy  blisko ludzi, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących. Mieszkańcy tego domu to osoby schorowane, wymagające stałej opieki. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo potrzebują dostępu do świata zewnętrznego. Przychodząc tu chcieliśmy im to ułatwić. Mamy nadzieję, że ta nasza dzisiejsza obecność umiliła im czas i pozwoliła choć na trochę zapomnieć o codziennych troskach - mówi ppłk Grzegorz Wtykło, zastępca komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce.

W wydarzenie już po raz drugi włączyła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. - Uważamy, że jest to bardzo ważna akcja.  Poprzez literaturę  chcieliśmy przypomnieć i przybliżyć mieszkańcom tego domu sylwetkę Henryka Sienkiewicza. To laureat literackiej Nagrody Nobla, który budził poczucie narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha, a „Quo vadis” to piękna powieść, którą każdy powinien znać – zaznacza Halina Sorys. Specjalnie na spotkanie Biblioteka Wojewódzka udostępniła podopiecznym DPS-u najstarsze wydanie powieści „Quo vadis”. – Mieszkańcy mogli obejrzeć wydanie z 1896 roku. Na co dzień jest ono dostępne tylko na miejscu w bibliotece – informuje bibliotekarka.

Podopieczni placówki przyznają, że było to dla nich wyjątkowe wydarzenie. –  Każda taka akcja to dla nas ogromna radość. W takich chwilach każdy z nas czuje się wyjątkowy i doceniony, bo widzimy, że ktoś o nas pamięta i chce naszego dobra. Bardzo bym chciała, żeby takich akcji było więcej – mówi Leokadia Gola. Tego samego zdania jest pani Elżbieta, kolejna mieszkanka DPS- u. – Wielu z nas już nie może czytać. Pozostaje nam tylko telewizja. Dlatego to naprawdę miłe, że ktoś o nas pomyślał – przyznaje.

 

Wspólne czytanie odbywało się też m.in. na dziedzińcu Teatru im. Stefana Żeromskiego oraz  w Samorządowym Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

 


Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO