MIASTO
Zmiany na rynku pracy
Z końcem maja w życie weszła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wprowadzono nowe formy wsparcia dla osób bezrobotnych i pracodawców.
Sprofilowano pomoc na podstawie określenia sytuacji na rynku pracy a także szans na wejście bądź powrót na rynek pracy. Na tej podstawie urzędnicy dostosowują pomoc do potrzeb bezrobotnych. Wprowadzono trzy profile: dla osób aktywnych, wymagających wsparcia oraz profil dla osób oddalonych od rynku pracy. - Ustalono cztery pakiety dla bezrobotnych: bony dla osób do 30. roku życia, pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, profilowanie pomocy dla osoby bezrobotnej oraz Program Aktywizacja i Integracja. Z kolei w pakietach dla pracodawców znalazły się: grant na telepracę, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy, refundacja składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników do 30. roku życia, dodatkowe formy wsparcia przy zatrudnianiu osób do30. roku życia, dofinansowanie wynagrodzeń za zatrudnienie pracowników 50+, świadczenie aktywizacyjne, finansowanie kształcenia pracodawców i pracowników oraz trójstronna umowa szkoleniowa – wymienia Zdzisław Wrzałka starosta kielecki.
Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach swoim działaniem obejmuje 19 gmin. - Zgodnie z ustawą poprzez rozgłośnie radiowe, telewizję, prasę oraz na stronie internetowej instytucji urzędnicy informują o wszelkich zmianach w przepisach. W czerwcu rozpocznie się letnia akcja, wyjazdy z „Infonamiotem”. – W załodze znajdują się pośrednik pracy i doradca zawodowy – podkreśla Zdzisław Wrzałka.
Urzędnicy wyjazdy z „Infonamiotem” dostosowują do terminów organizowanych w poszczególnych miejscowościach imprez lokalnych.