MIASTO
Zmagania łazików marsjańskich odbędą się, ale w nowej, zmienionej formule
Szósta edycja European Rover Challenge odbędzie się w tym roku w nowej, zdalnej formule. Na międzynarodowe zawody robotów marsjańskich zgłosiło się już 45 drużyn z 15 krajów.
Finał wydarzenia organizatorzy zaplanowali w tym roku na 11-13 września. – Wszystkie znane mi duże wydarzenia międzynarodowe zostały anulowane, bądź przełożone na kolejny rok. My się nie poddaliśmy i postanowiliśmy, że zmienimy formułę, tak aby zawody mogły się odbyć – informuje Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.
– Obecnie nie ma możliwości przemieszczania się między krajami i we wrześniu prawdopodobnie będzie tak samo, więc uczestnicy nie mogliby tu przylecieć. Kolejne wyzwanie to zatrzymanie gospodarki światowej. Wielu sponsorów zaczęło szukać cięć budżetowych, co za tym idzie niektóre drużyny poinformowały nas, że sponsorzy wycofują się z dotacji wydarzeń. My uczymy młodych ludzi, jak rozwiązywać złożone problemy. Więc mielibyśmy się poddać i nie organizować konkursu? – dodaje.
W ramach tegorocznej odsłony zawodów zaprojektowana zostanie wirtualna platforma odwzorowująca w najdrobniejszych detalach zbudowany już w zeszłym roku, największy sztuczny tor marsjański. Za jej pośrednictwem drużyny będą miały za zadanie stworzyć odpowiednie algorytmy i zaprogramować robota do startu w rywalizacji. Następnie, sterując zdalnie pojazdem poruszającym się fizycznie po torze zlokalizowanym na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, zawodnicy wezmą udział w dwóch konkurencjach terenowych, odzwierciedlających zadania wykonywane przez łaziki na powierzchni Marsa.
– Uczestnicy będą mogli kierować robotem z domu, uczelni czy biura i wykonywać zadania zbliżone do tych z poprzednich lat. To powoduje, że mamy taką samą sytuację, jak ludzie, którzy są teraz na kwarantannie w NASA, siedzą w domach i sterują łazikiem Curiosty na Marsie – podkreśla Wilczyński.
Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, zaznaczył, że niektóre potęgi światowe, jak międzynarodowe zawody URC w USA anulowały konkurs. – To, że zawody ERC zostaną zorganizowane to zasługa prezesa Wilczyńskiego, który mocno o to zabiegał. Dla nas jest to o tyle ważne, że odbędą się one w Politechnice Świętokrzyskiej. Mamy nadzieję, że konkurs zagości tu na stałe. To są zawody związane z najnowszymi technologiami i oby nasza uczelnia oraz nasze województwo były symbolami rozwoju tych technologii – dodał rektor.
– Symulacje robotyczne to teraźniejszość sektora kosmicznego i przyszłość robotyki – także przemysłowej. Hybrydowa formuła zawodów doskonale wpasowuje się w aktualne trendy w dziedzinie automatyki i robotyki, które stawiają autonomiczność projektowanych urządzeń w centrum uwagi. W ten sposób jeszcze mocniej przybliżamy ERC do standardów, według których branże wysokich technologii testują nowe rozwiązania mające znaleźć zastosowanie na Ziemi i poza nią – mówi Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.
W skład każdej edycji ERC Space and Robotics Event, oprócz międzynarodowych zawodów robotów mobilnych, wchodzi również Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, otwarta dla szerokiej publiczności. W tym roku również jej nie zabraknie. Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej pojawi się kilkadziesiąt namiotów wypełnionych po brzegi atrakcjami dla entuzjastów kosmosu, nauki i nowych technologii w każdym wieku.
Odwiedzający będą mogli wziąć udział w mini warsztatach oraz interaktywnych prezentacjach urządzeń, stworzonych w oparciu o zaawansowane technologie. W trosce o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia, część programu tegorocznej Strefy, obejmująca prelekcje popularnonaukowe, wykłady ze specjalnymi gośćmi, a także pokazy filmów będzie dostępna wyłącznie w formie online. Dodatkowo studio Pyramid Games S.A. zorganizuje e-turniej, którego uczestnicy wcielą się w rolę mechaników naprawiających i konserwujących łaziki w jednej z pierwszych kolonii marsjańskich w grze Mars Rover Simulator.
Podobnie jak w zeszłym roku, szóstej edycji ERC towarzyszyć będzie konferencja mentoringowo-biznesowa, na program której składać się będą wykłady gości specjalnych, spotkania biznesowe oraz warsztaty projektowe dla zawodników. Konferencja zostanie realizowana w formule hybrydowej: część wystąpień odbędzie się na miejscu wydarzenia, czyli w Auli Głównej Politechniki Świętokrzyskiej, a całość programu będzie transmitowana na żywo w Internecie.