Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zbudują łazika marsjańskiego ze… śmieci

wtorek, 28 maja 2024 09:16 / Autor: Aleksandra Rękas
Zbudują łazika marsjańskiego ze… śmieci
Zbudują łazika marsjańskiego ze… śmieci
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Już po raz czwarty, studenci Politechniki Świętokrzyskiej staną przed nie lada wyzwaniem. Zbudują oni łazika marsjańskiego z elementów pochodzących z recyklingu elektrycznych śmieci. Ważna jest kreatywność i osiągi maszyn.

Jak zauważa Monika Wyciechowska z RLG Polska, konkurs ma przypomnieć nie tylko studentom, ale i wszystkim kielczanom, jak ważna jest selektywna zbiórka elektroodpadów.

–  Udowadniamy, że stare komputery, aparaty czy telefony to nie odpad a surowiec, któremu można nadać drugie  – w tym przypadku – kosmiczne życie. Zachęcam do udziału studentów Politechniki i wierzę, że również w tym roku zaskoczą nas swoją kreatywnością oraz inżynieryjnymi umiejętnościami - mówi Wyciechowska.

Poprzednie edycje konkursu pokazały, że naszym studentom nie brakuje ani pomysłowości, ani zaangażowania.

–  Zapraszamy wszystkich, by także w tym roku wykazali się kreatywnością i oryginalnością. Jestem pewna, że prace naszych żaków znów nas pozytywnie zaskoczą – dodaje Barbara Łukawska, prodziekan ds. studenckich i dydaktyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej.

By zgłosić się do konkursu należy przygotować zarys koncepcyjny kosmicznego pojazdu. Zgłoszenie należy przesłać na adres mailowy: konkurs@odzyskajsrodowisko.pl  lub dostarczyć do siedziby Fundacji Odzyskaj Środowisko, przy ulicy Olszewskiego 20 w Kielcach. Czas na zgłoszenie upływa 15 czerwca.

Zespoły, które przejdą do trzeciego etapu będą musiały wybudować łazika z recyklingu do 10 października. Dzień później pojazdy przejdą test na polu marsjańskim przy kieleckiej uczelni. Ocenie jury podlegać będzie między innymi mobilność pojazdu, jego sterowalność i walor edukacyjny. Dodatkowe punkty przyznawane będą za sterowanie głosem, funkcję latania lub pływania.

Konkurs organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko, w ramach projektu Elektryczne Śmieci.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO