MIASTO
Sprzęt kosmiczny z elektrośmieci
Potrafi jeździć, mówić, pokonywać przeszkody, pobierać próbki, a wykonany jest z elektrośmieci. Tak prezentuje się wyjątkowy łazik marsjański, stworzony przez studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Dziś (piątek 11 października) poznaliśmy laureatów czwartej edycji konkursu „Zbuduj łazika z recyklingu”.
Zwycięską maszynę stworzyli Mateusz Borcuch i Przemysław Nowakowski, tegoroczni absolwenci informatyki na Politechnice Świętokrzyskiej.
– Projekt powstawał pół roku, bo wykorzystaliśmy go również do pracy magisterskiej. Chcieliśmy udowodnić, że nawet takie małe kroki jak recykling mają duży wpływ na przyszłość planety. Dlatego niemal wszystkie materiały do stworzenia łazika pozyskaliśmy z recyklingu. Tylko mikrokontroler i sterowniki do silników pozyskaliśmy sami, ale reszta jest z recyklingu. Robot posiada praktyczne zastosowania, takie jak wysuwany panel słoneczny, oświetlenie i pobieranie próbek ziemi, co czyni go podobnym do łazika marsjańskiego – wyjaśnia Mateusz Borcuch.
Celem konkursu jest promowanie idei recyklingu i pokazanie, że z pozornie niepotrzebnych rzeczy można stworzyć coś innowacyjnego. Jednym z organizatorów przedsięwzięcia była fundacja Odzyskaj Środowisko.
– Gratulujemy zwycięzcom naszego konkursu, którzy pokazali, że chcieć to móc, że w elektrycznych śmieciach drzemie olbrzymi potencjał, że można je ponownie wykorzystać – Katarzyna Sieradzka, kierownik ds. komunikacji Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Według Pawła Łaskiego, kierownika katedry automatyki i robotyki na Politechnice Świętokrzyskiej, studenci wykazali się dużą kreatywnością w projektowaniu i budowie łazików.
– Ponadto studenci musieli wykazać się wiedzą z różnych dziedzin, takich jak mechanika, elektronika i informatyka, aby połączyć wszystkie elementy w sprawnie działającą całość – ocenia.
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrodę główną w wysokości 10 tysięcy złotych. Nagrody pieniężne otrzymali również laureaci drugiego i trzeciego miejsca.
Konkurs „Zbuduj łazika z recyklingu”, już po raz czwarty organizowany był wspólnie przez: Fundację Odzyskaj Środowisko, RLG Relectra Polska, MB Recycling oraz Politechnikę Świętokrzyską.