Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

„Wojna o wschodnią granicę 1919-1920” – wystawa w OMPiO

sobota, 08 sierpnia 2020 12:47 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Otwarcie ekspozycji, która ukazuje dzieje kilkunastu kielczan biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej, odbyło się w sobotę 8 sierpnia na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego. Wystawa została przygotowana przez pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

– Pomimo tego, że wystawa powstała w stulecie Bitwy Warszawskiej, pragniemy zaznaczyć, że to nie ona stanowi centrum narracji, lecz cały splot wydarzeń mających miejsce od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę, aż do pokoju w Rydze w 1921 roku – mówi doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

– Po wojnie wschodnia granica Polski nie była ustalona i nikt nie wiedział, jak ma ona przebiegać. Bolszewicy zaczęli tymczasem zwyciężać w Rosji i przejmować ziemie dawnej Polski. W ten kontekst historyczny chcemy wpleść opowieść o kielczanach biorących udział w wojnie z bolszewikami. Pragniemy przypomnieć te postaci, ponieważ w większości zostali już zapomniani – dodaje.

Historia nie zna liczby osób z regionu świętokrzyskiego, które włączyły się w wojnę z bolszewikami. Marek Maciągowski podkreśla, iż na dzień dzisiejszy nie posiadamy dokładnych danych na ten temat. 

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO