MIASTO
Wkrótce rusza rewitalizacja Parku Miejskiego
Późną jesienią ma ruszyć długo wyczekiwana rewitalizacja Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica w Kielcach. Całość rozłożona jest w latach i zakłada wycięcie starych i chorych drzew oraz posadzenie nowych, odnowienie alejek i stawu oraz nabrzeża.
Prace rewitalizacyjne obejmują trzy etapy. Pierwszym jest usunięcie starych, martwych, lub mocno obumarłych drzew i krzewów – tłumaczy Sebastian Wróblewski z Referatu Ochrony Przyrody Urzędu Miasta Kielce. Ze wszystkich 950 drzew do wycinki zostało przekazane 10 procent, czyli 94, z czego 19 usunięto w ubiegłym roku ze względu na wyjątkowo zły stan. Pozostałe przejdą zabiegi odmładzające, takie jak wycięcie wysuszonych gałęzi. Na stałe zostaną usunięte drzewa dzikie, które przeszkadzały w rozroście pozostałej, zaplanowanej zieleni w parku. Te, które znajdują się w planie, będą zastąpione nowymi.
Ta przygotowawcza część prac ma rozpocząć się w przeciągu następnych kilku tygodni, a zakończenie planowane jest pod koniec zimy przyszłego roku, przed rozpoczęciem sezonu lęgowego ptaków.
Drugim etapem będą roboty budowlane. Na nową zostanie wymieniona nawierzchnia chodników Parku Miejskiego. Stare, zrobione z asfaltu i betonu będą zastąpione wodoprzepuszczalną, mineralną, pokrytą żywicą nawierzchnią i odzwierciedą historyczny charakter Parku. Układ uliczek, za wyjątkiem niewielkich korekt, nie ulegnie zmianie.
Wymienione zostaną też elementy małej architektury, między innymi betonowe ławki przy pomnikach. Pojawią się również stojaki rowerowe, tablice informacyjne oraz barierki. Całość stylistycznie ma nawiązywać do okresu międzywojennego. – Chcemy wyeksponować tło historyczne tego miejsca. Będziemy w tym celu współpracować z Muzeum Historii Kielc oraz Towarzystwem Przyjaciół Kielc. Wielu odwiedzających Park nie wie, że jest to najstarszy tego typu obiekt publiczny w Polsce, udostępniony mieszkańcom. Jego historia się lat 30. XIX wieku – wspomina pracownik Urzędu Miasta.
Jednym z elementów, który nie ulegnie znaczącym przeobrażeniom będzie nawierzchnia przed muszlą koncertową, która zostanie odnowiona z pomocą obecnego materiału. Projekt zakłada jedynie wymianę zużytej nawierzchni.
Najbardziej widowiskowa zmiana dotknie brzeg stawu od ulicy Solnej. W miejscu piaskowej plaży zostanie tam wybudowany drewniany podest ze stopniami i możliwością siedzenia na nim. Poprzednia rewitalizacja zakładała, że piaskowy brzeg będzie pełnił rolę plaży, ale ponieważ ludzie przyzwyczaili się do karmienia tam ptaków, całość straciła swój urok i stała się po prostu brudnym miejscem – mówi Sebastian Wróblewski.
Rewitalizacji ulegnie również źródełko Biruty. Rura, która obecnie stanowi ujęcie wody, ma być zastąpiona przez bystrotok z kamiennym narzutem. Ma w tym miejscu powstać też podest.
Ostatnim etapem będą nasadzenia. Uzupełnione zostaną drzewa w głównej alei Parku oraz przy innych jego fragmentach. Nowymi rabatami ozdobione będą najbardziej reprezentacyjne punkty, takie jak wejście od ul. Jana Pawła II i od Zamkowej, pomnik Staszica, otoczenie muszli koncertowej czy fragment muru, gdzie znajdował się ptasi zagajnik.
Wszystkie prace będą prowadzone we współpracy z konserwatorem zabytków. Jak na razie nie wiadomo, kiedy rewitalizacja się zakończy. Wszystko uzależnione jest od pieniędzy, które wydział planuje uzyskać między innymi z Rządowego Programu Inicjatyw Lokalnych.
Przewidywany koszt rewitalizacji Parku Miejskiego to około 11 milinów złotych.