Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Więcej miejsc w kieleckich żłobkach!

poniedziałek, 13 czerwca 2016 13:02 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Dobra wiadomość dla  rodziców najmłodszych dzieci - od września w kieleckich żłobkach samorządowych przybędą dodatkowe miejsca. Wszystko dzięki rozbudowie dwóch placówek: przy ulicy Gałczyńskiego oraz na osiedlu na Stoku. Każda z nich będzie dysponowała 30 dodatkowymi miejscami. 

Łącznie 60 dodatkowych miejsc przybędzie od września w kieleckich żłobkach samorządowych. Trwa rozbudowa dwóch placówek:  Żłobka Samorządowego nr 12 przy ul. Gałczyńskiego oraz prowadzonego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie Żłobka Zakładowego i Samorządowego "Uśmiech Malucha". Koszt przedsięwzięcia to ponad 2 mln złotych. Miasto pozyskało te środki z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Rozbudowa placówek finansowana jest z programu „Maluch 2016”. Jest to program rządowy z którego otrzymujemy pieniądze na utworzenie nowych i utrzymanie dotychczasowych miejsc opieki oraz funkcjonowanie żłobków samorządowych  – informuje Andrzej Sygut, wiceprezydent Kielc.

Od 2011 roku z programu „Maluch” miasto pozyskało prawie 12 milionów złotych. Obecnie miasto Kielce dysponuje prawie 600 miejscami w żłobkach samorządowych. Do tego dochodzi jeszcze 260 miejsc w żłobkach niepublicznych. Jak zaznacza wiceprezydent Sygut, kieleckie placówki są najtańszymi w całym kraju. - Opłata stała za pierwsze dziecko wynosi 100 złotych, do tego dochodzi jedynie  stawka żywieniowa, która wynosi 5,50 złotych za dzień. W przypadku drugiego dziecka wynosi ona 50% kwoty stałej. Natomiast, gdy w rodzinie jest troje i więcej dzieci, a przynajmniej jedno uczęszcza do żłobka wówczas rodzice są zwolnieni z opłaty stałej. Jeśli rodzina znajduje się w trudniej sytuacji finansowej dziecko zwolnione jest z opłaty żywieniowej. Pokrywa ją Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie – uzupełnia wiceprezydent.

Ilość miejsc jest zwiększana adekwatnie do zmieniającej się sytuacji rodzinnej kielczan. Miasto ma w planach także przekształcenie jednego z przedszkoli na żłobek, ale na szczegóły musimy jeszcze poczekać. 

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO