Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Wiceminister Michał Wójcik z wizytą w Kielcach

czwartek, 05 maja 2022 12:02 / Autor: Michał Łosiak
Wiceminister Michał Wójcik z wizytą w Kielcach
Wiceminister Michał Wójcik z wizytą w Kielcach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, odwiedził stolicę województwa świętokrzyskiego. W trakcie wizyty spotkał się m.in. z osobami niepełnosprawnymi w ośrodku przy ulicy Chęcińskiej.

Przedstawiciel resortu sprawiedliwości mówił o zaproponowanej przez niego nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczącej postępowań transgranicznych związanych z opieką nad dziećmi. Zakłada ona m.in. wstrzymanie z urzędu prawomocnego sądowego postanowienia o wydaniu dziecka do państwa stałego pobytu przy wniesieniu do Sądu Najwyższego skargi kasacyjnej.

– Są to bardzo trudne postępowania, podczas których bardzo często dochodzi do ludzkich dramatów. Jeden z rodziców jest w innym państwie, a drugi w Polsce. Trzeba zdecydować, przy którym z nich ma zostać dziecko. Kilka lat temu przewidzieliśmy możliwość stosowania w tych kwestiach skarg nadzwyczajnych. Zauważyliśmy w międzyczasie wiele dramatów. To narzędzie chroni najmłodszych, ale chcemy, aby do czasu rozstrzygnięcia tej skargi dziecko nie mogło opuścić kraju. Kilka dni temu ten przepis został jednak wykreślony przez senatorów – mówił wiceminister Wójcik. Nowelizacją ma teraz zająć się Sejm na najbliższym posiedzeniu.

Podczas swojej wizyty wiceminister spotkał się także z opiekunami i niepełnosprawnymi dziećmi w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej Dzieci i Młodzieży.

– Miasto złożyło wniosek w ramach Polskiego Ładu na przebudowę, rozbudowę i adaptację tej placówki. To kwota w wysokości trzech milionów złotych. Będziemy popierać tego typu inicjatywy – mówi Mariusz Gosek, poseł Solidarnej Polski.

Później, o godzinie 15.05 Michał Wójcik złoży wieniec pod pomnikiem Przemysława Gosiewskiego, a o godzinie 16.35 spotka się z członkami i sympatykami Świętokrzyskiej Organizacji Solidarna Polska w Domu Kultury Sabat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO