Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

„Wiatraczek” zakręci się już po raz 49.!

środa, 22 czerwca 2022 14:53 / Autor: Weronika Kępa
„Wiatraczek” zakręci się już po raz 49.!
„Wiatraczek” zakręci się już po raz 49.!
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Siódmego lipca w Kielcach rozpocznie się 49. Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. W ramach imprezy zaplanowano przeglądy konkursowe, warsztaty artystyczne i aż cztery koncerty. Odbędzie się również konkurs piosenki harcerskiej oraz korowód.

W tegorocznym Festiwalu weźmie udział 369 harcerzy, którzy będą uczestniczyć w dwudniowych przeglądach i pięciodniowych warsztatach artystycznych.

– Wymiar tego wydarzenia jest nie tylko kielecki i świętokrzyski, ale również ogólnopolski, a nawet międzynarodowy. Ten festiwal odgrywa ogromną rolę w historii miasta. Jest też jednym z elementów, który pozwala Kielcom walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury – mówi prezydent Bogdan Wenta.

Jak dodaje wiceprezydent Marcin Chłodnicki, Festiwal jest wizytówką naszego miasta.

– Kielce są rozpoznawalne na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej właśnie między innymi poprzez to wydarzenie. To tutaj od 49 lat spotykają się młodzi ludzie, którzy do końca życia wspominają tę imprezę i dzięki niej mówią dobrze o Kielcach. To olbrzymie wyróżnienie dla naszego miasta i olbrzymia wartość promocyjna – stwierdza wiceprezydent.

Festiwal harcerski rozpocznie się 7 lipca i potrwa dziesięć dni.

– Elementem, który wprowadziliśmy w zeszłym roku był koncert inaugurujący festiwal i w tym roku również on się odbędzie. 7 lipca zaprosimy wszystkich uczestników do Kieleckiego Teatru Tańca, gdzie wspólnie obejrzymy widowisko, a następnie władze miasta przekażą harcerzom klucze do miasta – mówi Arkadiusz Szostak, dyrektor artystyczny Festiwalu.

7 i 8 lipca odbędą się przeglądy konkursowe, a kolejne pięć dni harcerze spędzą na warsztatach artystycznych.

– 10 lipca zaplanowaliśmy korowód festiwalowy i konkurs piosenki harcerskiej, z kolei dwunastego i trzynastego koncerty, które odbędą się na letniej scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert galowy laureatów, który odbędzie się 16 lipca na kieleckiej Kadzielni – dodaje Szostak.

Organizacja Festiwalu to ogromne przedsięwzięcie. Finansowo projekt wspiera między innymi miasto Kielce.

– W tym roku miasto przekazało 250 tysięcy złotych dla Domu Kultury „Białogon”, który będzie odpowiadał za organizację koncertu galowego i mniejszych wydarzeń. To dla nas bardzo duże wsparcie, bo koszty stale rosną. Środki pochodzą również z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Wolności i Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego – mówi harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego.

W sumie w Festiwalu weźmie udział ponad 800 osób, co czyni tę edycję większą od poprzedniej.

program-festiwalu-2022.png

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO