MIASTO
Ważne dla pacjentów! EWUŚ już działa
Od 1 stycznia 2013 roku każdy będzie mógł potwierdzić swoje prawo do świadczeń – w szpitalu, przychodni, czy w gabinecie lekarza, bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. Wystarczy numer PESEL oraz dokument potwierdzający tożsamość.
Oba te warunki spełniają: dowód osobisty, paszport, lub prawo jazdy. W przypadku dzieci objętych obowiązkiem szkolnym, do ukończenia 18. roku życia – aktualną legitymację szkolną.
Takie udogodnienia gwarantuje Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców, która została wprowadzona poprzez nowelizację ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
W przypadku, kiedy dziecko nie ukończyło trzeciego miesiąca życia i nie ma jeszcze nadanego numeru PESEL, należy podać numer PESEL rodzica.
Jeżeli pacjent w rejestracji otrzyma informację, że NFZ nie potwierdził jego uprawnień do świadczeń, mimo że ten ma do nich prawo, można je potwierdzić za pomocą zaświadczenia z zakładu pracy, legitymacją emeryta, lub rencisty, aktualnym zgłoszeniem do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku braku takiego dokumentu, można również złożyć oświadczenie o prawie do świadczeń.
W razie wątpliwości, lub problemu związanym z potwierdzeniem prawa do świadczeń, można skorzystać z telefonu: 41 36 46 106.
Maciej Urban