Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W Przystani dla Sztuki dzieci... same sobie zrobiły naczynia

sobota, 19 października 2019 12:16 / Autor: Aleksandra Rękas
W Przystani dla Sztuki dzieci... same sobie zrobiły naczynia
W Przystani dla Sztuki dzieci... same sobie zrobiły naczynia
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Przystań dla Sztuki organizuje cykliczne warsztaty dla dzieci, w wieku od czterech do piętnastu lat. Dzisiaj odbyły się zajęcia z grafiki, na których każdy z uczestników mógł zrobić swoją autorską torbę z nadrukiem, a także warsztaty ceramiczne, po których każdy mały artysta będzie mógł cieszyć się wykonanym przez siebie glinianym kubkiem.

- Warsztaty prowadzimy cyklicznie, co tydzień. Na dzisiejszych zajęciach ceramicznych dzieci nauczyły się robić talerzyki i kubki – od tworów płaskich do przestrzennych. Natomiast na zajęciach z grafiki dzieci pracują na miękkich matrycach, które później odbijamy na papierze, torbach czy ubraniach – opowiada Grzegorz Degejda, współtwórca Przystani dla Sztuki. – Każde dziecko wychodzi od nas z tym, co własnoręcznie zrobiło. Takie zajęcia rozwijają artystycznie, a także manualnie, stymulują układ nerwowy i ekspresję plastyczną – wyjaśnia Degejda.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano drugie pomieszczenie, w którym mogły odpocząć, pobawić się czy wykonać mniejsze dzieła. – Dzisiaj w zajęciach wzięło udział jedenaścioro dzieci. Dodatkowo wynajmujemy także nasze pomieszczenia na organizowanie urodzin artystycznych, na których dzieciaki także uczą się nieznanych rzeczy. Niepotrzebna jest do tego żadna wcześniejsza wiedza, często dopiero gdy widać końcowy efekt wykonanej pracy, dzieci są zachwycone i zdumione, że same stworzyły coś takiego. Z naszymi warsztatami wychodzimy także do szkół i przedszkoli – mówi Grzegorz Degejda.

- Dzisiaj każdy uczestnik zrobił jesienny zestaw do herbaty, czyli talerzyk i kubek. Zaczęliśmy od prostszych rzeczy, zobaczymy co będzie na kolejnych – informuje Eliza Rajsz, prowadząca zajęcia. - Dzieci wykazały się ogromną inwencją twórczą i wykonywały, co tylko przyszlo im do głowy. Później wypaliliśmy w piecu wszystkie naczynia, a na następnych zajęciach dzieci będą malować szkliwami już wypalone prace. Wtedy będą mogły zabrać je do domu. To daje dzieciakom ogromną frajdę – mogą pić i jeść z naczyń wykonanych własnoręcznie – tłumaczy Eliza Rajsz.

- Jesteśmy dziś pierwszy raz na zajęciach, ale na pewno wrócimy – mówiła mama jednej z dziewczynek, która brała udział w warsztatach ceramicznych. – To coś zupełnie nowego i widzę że niesamowicie podoba się dzieciakom. Warto przyjść i pozwolić dziecku na kreatywność i twórcze myślenie.

Koszt zajęć z ceramiki wynosi 120 złotych i obejmuje dwa spotkania: pierwsze poświęcone lepieniu prac, a kolejne ich malowaniu. Warsztaty z grafiki kosztują 25 złotych. Więcej informacji pod numerem telefonu : 888 465 866.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO