MIASTO
[FOTO] W WDK nagrodzono osoby szczególnie zasłużone dla upamiętnienia historii Polski
![[FOTO] W WDK nagrodzono osoby szczególnie zasłużone dla upamiętnienia historii Polski](/media/k2/items/cache/428c42a0ba42568abe17e145542cc128_XL.jpg)
![[FOTO] W WDK nagrodzono osoby szczególnie zasłużone dla upamiętnienia historii Polski](/media/k2/items/cache/428c42a0ba42568abe17e145542cc128_L.jpg)
W piątek w Wojewódzkim Dom Kultury w Kielcach wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, wręczył wyróżnienia laureatom VIII edycji nagrody honorowej IPN Świadek Historii.
Laureatami zostali: dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie; dr hab. Urszula Oettingen, dr Janusz Baster, Stowarzyszenie NZS 1980; Jolanta Kulińska oraz Jerzy Pająk OFMCap.
- Naszym zadaniem jest dbanie o narodową pamięć. Oczywiście mamy do tego pracowników, jednak bez wsparcia organizacji społecznych i osób zaangażowanych w propagowanie historii, zrobilibyśmy o wiele mniej. I te dzisiejsze odznaczenia są naszym podziękowaniem za propagowanie historii wśród Polaków – powiedział dr Mateusz Szpytma wiceprezes IPN.
Wyróżnieni to naukowcy, działacze społeczni, ale również osobynależące do różnych organizacji. Dla wszystkich historia jest niezwykle ważna, a dzisiejsze wyróżnienia były uhonorowaniem prac, jakie podejmują na rzecz upamiętniania historii narodu polskiego w regionie, a także wspierania pionu edukacyjnego IPN. Niektórzy pracowali na nie całe życie: - Dla mnie ta nagroda jest niezwykle ważne, zresztą sama nazwa mówi "Świadek Historii". Mogę powiedzieć, że całe życie jestem tym świadkiem, realizując się w różnych obszarach utrwalania pamięci historycznej - mówiła dr hab Urszula Oettingen, działająca na terenie kielecczyzny od blisko 30 lat.
Druga z wyróżnionych ze Świętokrzyskiego, Jolanta Kulińska, która działa na rzecz Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, nie kryła swojego zaskoczenia: - Wydaje mi się, że nie robię nic szczególnego i nie przypuszczałam, że ktoś to dostrzeże. To bardzo miłe uczucie, że doceniono moje starania o to, by prawda katyńska nigdy nie zaginęła - mówiła Kulińska, wnuczka zamordowanego przez NKWD por. Władysława Sulewskiego.
Uroczystość uświetnił koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Pokolenie Niepodległej". Muzycy z zespołu Go!Band zaśpiewali w aranżacjach jazzowych między innymi takie piosenki jak: „Ach jak przyjemnie”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” i„Zimny drań”.
Sylwetki laureatów VIII edycji nagrody IPN Świadek Historii, znajdziesz TUTAJ.
https://emkielce.pl/miasto/w-wdk-nagrodzono-osoby-szczegolnie-zasluzone-dla-upamietnienia-historii-polski#sigProGalleria968318d1e8



![[FOTO] Pikietowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach](/media/k2/items/cache/2f661333336842d37ab68664b16f05fb_L.jpg)

![[FOTO] Kielce upamiętniły ofiary zamachów na WTC](/media/k2/items/cache/6716bf5bf2735ffd2144560bb3120ed0_L.jpg)


