Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Odznaczą świadków historii. Znamy laureatów [LISTA]

czwartek, 07 listopada 2019 10:31 / Autor: Michał Łosiak
Odznaczą świadków historii. Znamy laureatów [LISTA]
Odznaczą świadków historii. Znamy laureatów [LISTA]
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Znamy laureatów VIII edycji nagrody honorowej IPN Świadek Historii. Tytuł przyznawany jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele szerzenia wiedzy historycznej. Wyróżnienia wręczone zostaną już 8 listopada w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

W uroczystości weźmie udział wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. W gronie laureatów znaleźli się naukowcy, działacze społeczni i organizacje.

Laureaci nagrody IPN Świadek Historii w Świętokrzyskiem i Małopolsce:

dr hab. Adrienne Körmendy, konsul generalny Węgier w Krakowie

Jest absolwentką Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Tytuł doktora habilitowanego uzyskała w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1990-2004 była pracownikiem węgierskiego MSZ, wykładowcą historii Węgier m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, od 2014 r. jest konsulem generalnym Węgier w Krakowie. Zna świetnie historię Polski i przy wszystkich okazjach podkreśla rolę i znaczenie narodu polskiego w historii Europy. Eksponuje zasługi Polaków walczących na frontach I wojny światowej, dzięki czemu mogła powstać nowa Europa z wolnymi narodami. Upowszechnia wiedzę o roli Polski w walce z komunistycznym totalitaryzmem. W 2018 r. zorganizowała szereg imprez (koncerty, wystawy, sesje naukowe), poświęconych setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 Jolanta Kulińska

Wnuczka por. Władysława Sulewskiego, zamordowanego przez NKWD wiosną 1940 r. w Kijowie. W 2012 r. rozpoczęła działalność w Stowarzyszeniu Kielecka Rodzina Katyńska, w którym od 2014 r. pełni funkcję wiceprezesa. Dzięki jej zaangażowaniu powstała strona internetowa stowarzyszenia. Współpracuje z Muzeum Katyńskim, IPN, samorządami i szkołami w woj. świętokrzyskim, organizując spotkania poświęcone zbrodni katyńskiej.

dr hab. Urszula Oettingen

Historyk, od blisko 30 lat prowadzi działalność na Kielecczyźnie w dziedzinie opieki nad dobrami kultury i utrwalania pamięci historycznej, popularyzowania historii i zabytków regionu świętokrzyskiego. Łączy pracę dydaktyczną i naukową z pracą społeczną. Autorka licznych publikacji, uczestniczka konferencji naukowych. W 2017 r. w gminie Bodzentyn zainicjowała wiele wydarzeń, promujących postacie i fakty z lokalnej historii oraz fakty z historii Polski. Stworzyła gminny kalendarz pamięci historycznej.

dr Janusz Baster

Od kilkunastu lat propaguje wiedzę na temat walki zbrojnej krakowian w czasie II wojny światowej, konspiracji antyniemieckiej i antykomunistycznej. Jest synem Józefa Bastera ps. „Rak", który w 1939 r. zorganizował w Krakowie zespół sabotażowo-dywersyjny Organizacja Orła Białego, a od 1940 r. był szefem łączności okręgu krakowskiego Związku Odwetu ZWZ-AK (matka była łączniczką krakowskiego Kedywu). Janusz Baster jest animatorem wielu przedsięwzięć upamiętniających krakowskich konspiratorów, założył m.in. stronę internetową www.kedyw.info, wygłasza wykłady i prelekcje, publikuje książki i artykuły.Jerzy Pająk OFMCap

Należy do zakonu Braci Mniejszych Kapucynów prowincji krakowskiej. Od lat jest kapelanem Związku Sybiraków Oddział w Krakowie i Związku Żołnierzy AK. Ponadto opiekuje się wieloma innymi organizacjami kombatanckimi w Krakowie, uczestniczy w uroczystościach patriotycznych i religijnych tych organizacji, odmawiając modlitwy i wygłaszając przemówienia.

Stowarzyszenie NZS 1980

Powstała w lutym 2009 r. organizacja skupia osoby związane z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów w Krakowie, w latach 1980-1989. Upowszechnia wiedzę o historii ruchu studenckiego, przekazuje prawdę o PRL i działalności opozycyjnej. Pomaga dawnym działaczom NZS w trudnej sytuacji życiowej. Organizuje obchody rocznicowe, uroczystości, upamiętnia ofiary systemu komunistycznego, prowadzi akcje edukacyjne oraz działalność badawczą, naukową i wydawniczą.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń rozpocznie się koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste... Pokolenie Niepodległej". Organizatorami wydarzenia są:  Delegatura IPN w Kielcach i Oddział IPN w Krakowie. Darmowe zaproszenia na koncert są do odbioru w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia" w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO