Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W sobotę Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit

czwartek, 13 czerwca 2019 14:17 / Autor: Piotr Wójcik
W sobotę Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit
W sobotę Dzień Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Spotkanie z gastroenterologami, informacje o formach wsparcia dla osób niepełnosprawnych, a także o tym, jak dobierać probiotyki. To tylko niektóre z punktów programu Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit, który odbędzie się w najbliższą sobotę w siedzibie Radia eM.

- Do Kielc przyjadą lekarze, których na co dzień trudno tu spotkać. Pani profesor Małgorzata Sładek jest wybitnym specjalistą od chorób jelit, zwłaszcza nieswoistych chorób zapalnych. Będzie można z nią porozmawiać, a także wysłuchać wykładu. Będą też nasi rodzimi specjaliści z Kielc, a wśród nich pani Beata Gładysiewicz, chyba jedyny gastroenterologi dziecięcy w całym województwie - mówi Magdalena Fogiel-Litwinek, członek Towarzystwa J-elita, które wraz z naszym radiem organizuje to spotkanie. Udział jest bezpłatny, a wstęp wolny. Początek w najbliższą sobotę o godzinie 10.30 w siedzibie Radia eM Kielce przy ulicy Sienkiewicza 2.

W Polsce może być nawet 100 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ): chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego oraz mikroskopowym zapaleniem jelita grubego. Większość pacjentów to ludzie młodzi. Choroba często burzy im całe życie. Objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami - do 20 stolców na dobę, zmęczeniem, gorączką, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Liczne pobyty w szpitalu utrudniają naukę i pracę, matki chorych dzieci są często zmuszone do rezygnacji z pracy, by zajmować się synem lub córką. Część chorych przechodzi operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita, niektórzy są operowani wielokrotnie, mają wyłonioną stomię. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne. NZJ wiąże się nie tylko z bólem, ale i wstydem. Stomia i krępujące objawy – biegunka, głośne przelewanie w jelitach – sprawiają, że boją się wychodzić z domu, pracować, unikają kontaktów z innymi ludźmi.

Poniżej szczegółowy program wydarzenia:

Data:  15.06.2019 r. (sobota)

Miejsce: Radio eM, ul. Sienkiewicza 2

Start: godzina 10.30

Wykłady poprowadzą:

Andrzej Michalski

dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PFRON

Różne formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych

 

dr hab. n. med. Małgorzata Sładek, prof. UJ

Dieta a nieswoiste zapalenia jelit

 

lek. med. Beata Gładysiewicz

Nieswoiste choroby zapalne Jelita u dzieci i dorosłych

 

dr n. med. Grzegorz Gałuszka

Dziekan Wydziału Nauk Medycznych WSEPiNM w Kielcach

Znaczenie Regionalnych Programów Zdrowotnych w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób cywilizacyjnych, m.in. raka jelita grubego

 

mgr Sylwia Majchrzak

Nasi sprzymierzeńcy – Vivomixx

 

Wstęp wolny

Kielce 2019 plakat

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO