MIASTO
Choroby jelit bez tabu i tajemnic. Specjaliści z wykładami w siedzibie Radia eM
Jaką dietę powinny stosować osoby chore na nieswoiste choroby zapalne jelit, czym są te schorzenia i jak wpływają na ogólną kondycję organizmu, a także gdzie można szukać pomocy i wsparcia? Tego wszystkiego można się było dowiedzieć podczas Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit, które odbyło się w sobotę w siedzibie naszego radia.
W gronie prelegentów znalazła się między innymi prof. Małgorzata Sładek z Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej Collegium Medicum w Krakowie. W udzielonym na antenie wywiadzie wyjaśniała, z jakiego rodzaju powikłaniami i chorobami towarzyszącymi muszą zmagać się osoby cierpiące na NZJ. – Toczący się w jelicie proces zapalny w rzeczywistości oddziałuje na cały organizm. Powoduje między innymi złe samopoczucie i męczliwość. Ta ostatnia jest bardzo niecharakterystycznym objawem, który postrzegany bywa jako symulowanie. Tymczasem ktoś rzeczywiście nie ma siły funkcjonować. Nie może wstać z łóżka, nie może iść do pracy. Do tego dochodzą objawy ze strony innych narządów – wyjaśniała.
Podczas spotkania pacjenci mogli porozmawiać z lekarzami, zapytać o formy pomocy, jakie oferuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także dowiedzieć się, jakie probiotyki najlepiej odbudują florę bakteryjną jelit. Wydarzenie zorganizowało Towarzystwo „J-elita” wraz z Radiem Em Kielce.
Po spotkaniu został powołany świętokrzyski oddział Towarzystwa J-elita. Jego prezesem został lek. med. Beata Gładysiewicz ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii.