REGION
AI pomoże w diagnostyce w Morawicy


Sztuczna inteligencja pomoże w diagnostyce dzieci i młodzieży. Będą z niej korzystać specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy.
Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi diagnostycznych jest możliwe dzięki porozumieniu świętokrzyskiej lecznicy ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie. Umowę na wykorzystanie systemu Mentalio podpisano w czwartek (3 lipca).
— Od ponad roku realizujemy program badawczy, którego celem jest stworzenie systemu sztucznej inteligencji wspierającego specjalistów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w podejmowaniu decyzji klinicznych — mówi prof. Maciej Pilecki kierownik oddziału psychiatrycznego dla dorosłych, młodzieży i dzieci w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
— System działa w ten sposób, że pacjent lub rodzic wypełnia komputerowe kwestionariusze, które są zestawiane z oceną stanu psychicznego dokonaną przez lekarza lub innego specjalistę zdrowia psychicznego. Na tej podstawie system dokonuje predykcji, formułuje diagnozę oraz ocenia ryzyko związane z leczeniem. Sztuczna inteligencja umożliwia indywidualne dostosowanie kwestionariuszy do konkretnego pacjenta, w zależności od jego wcześniejszych odpowiedzi — wyjaśnia ekspert ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Pierwsi młodzi pacjenci w szpitalu w Morawicy będą mogli skorzystać z innowacyjnego rozwiązania już w lipcu.
— Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy ani terapeutów, ale na pewno będzie ich wspierać w codziennej pracy. Jak wiemy, szczególnie w psychiatrii dziecięcej zmagamy się z problemem braków kadrowych, dlatego każde narzędzie oparte na nowoczesnej technologii jest niezbędne. Wydaje mi się, że to jest przyszłość — oczywiście mając na uwadze zagrożenia, które się z tym wiążą. Rozumiem jednak, że to badanie ma zmaksymalizować korzyści nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy i terapeutów — ocenia Piotr Kiełbowski, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy.
Z systemu diagnostycznego wykorzystującego AI nie będą mogli skorzystać mali pacjenci do 12. roku życia ani dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi czy upośledzeniem intelektualnym.








