Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

W KPT rozpoczęła się produkcja maseczek ochronnych

środa, 18 marca 2020 13:03 / Autor: Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

W Kieleckim Parku Technologicznym rozpoczęto szycie masekczek ochronnych dla świętokrzyskich szpitali. Tygodniowo wyprodukują tam nawet cztery tysiące sztuk.

Maseczki  i kombinezony chroniące przed zakażeniem koronawirusem w pierwszej kolejności trafią do szpitali.

Justyna Lichosik, dyrektor KPT, poinformowała, że za produkcję będzie odpowiadać kielecka firma Regioszulki. Maseczki, fartuchy i kombinezony  mają trafiać do szpitali z Kielc i Starachowic.

- Tam potrzeby są największe. Maseczki prawdopodobnie nie będą mogły być wykorzystywane przez lekarzy, będą używane przez personel pomocniczy: salowe, osoby zajmujące  się cateringiem, pracowników ochrony i recepcji. Część będzie mogła także trafić do obiorców indywidualnych – wyjaśnia Lichosik.

Umowa na preferencyjnych warunkach ma obowiązywać do końca miesiąca.  

- Będziemy obserwować sytuację, jeżeli zobaczymy, że szpitale dalej mają problemy materiałowe i zaopatrzeniowe, to umowa będzie przedłużona. Warunkiem jest to, aby część maseczek była bezpłatnie dostarczana do szpitali – dodaje dyrektor KPT.

Swoje wsparcie zadeklarowali także lokatorzy KPT - firma Podopharm oraz WN Legal Wątrobiński Nartowski, które będą opowiadały za sterylizację produktów.

Jakub Waszak zapowiada, że maseczki będa produkowane  wg. wytycznych szpitali.

 –  W tym momencie najbardziej potrzebujemy dwóch najważniejszych materiałów – stuprocentowej bawełny oraz fizeliny o różnej gramaturze, a także tasiemek do wiązania. Jeżeli ktoś posiada materiały atestowane, wszelkiego rodzaju włókniny używane na co dzień do produkcji akcesoriów i odzieży medycznej, także nam się bardzo przydadzą. Jeśli uda nam się zdobyć włókninę i opracujemy wzór, będziemy szyć również kombinezony – mówi Waszak.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO