MIASTO
W Kielcach uczcili pamięć pomordowanych
Mieszkańcy Kielc uczcili pamięć pomordowanych Polaków w czasie II Wojny Światowej oraz 77. rocznicy napadu Związku Sowieckiego na Polskę. W kościele Chrystusa Króla na Baranówku została z tej okazji odprawiona uroczysta msza święta.
Uroczystości miały odbyć się tradycyjnie pod Pomnikiem Straceń na Stadionie Leśnym, ale z powodu opadów deszczu zostały przeniesione do kościoła Chrystusa Króla. Homilię wygłosił ks. ppłk Grzegorz Kamiński, proboszcz parafii wojskowo-cywilnej MB Królowej Polski w Kielcach. Przypomniał on tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce w czasie wojny oraz historię Wojciecha Szczepaniaka, kuriera Armii Krajowej, zabitego przez hitlerowców w wieku zaledwie 17 lat. Porównał także masowe mordy na kieleckim Stadionie do zbrodni katyńskiej.
W 1939 r. niemieccy żołnierze zaraz po wkroczeniu do Kielc utworzyli na Stadionie Leśnym jeden z czterech obozów jenieckich dla żołnierzy polskich. Masowe egzekucje Polaków były związane z podpisanym 23 sierpnia 1939 r. paktem Ribbentrop-Mołotow, mówiącego m.in. o wzajemnej współpracy w zwalczaniu polskiego ruchu oporu, jak i wyniszczeniu polskiej elity społecznej, intelektualnej i politycznej. Pierwsza egzekucja na mieszkańcach Kielc na stadionie odbyła się 26 lutego 1940 r. Niemcy zabili wtedy 14 osób. Kolejne odbywały się w obrębie lasu na Stadionie przez całą wojnę, w okolicy strzelnicy wojskowej, na zboczach Pierścienicy, na cmentarzu żydowskim czy przy drodze na skocznię narciarską. Choć nie ustalono dokładnie ile ludzi mogło zginąć w egzekucjach, to pewne jest, że śmierć poniosło nawet kilkanaście tysięcy osób.
W uroczystościach uczestniczyły władze samorządowe, wojewódzkie, parlamentarzyści oraz uczniowie kieleckich szkół.
https://emkielce.pl/miasto/w-kielcach-uczcili-pamiec-pomordowanych#sigProGalleria0bbcb66f44