MIASTO
W Kielcach też będą lekcje o mowie nienawiści
Uczniowie kieleckich szkół dowiedzą się czym jest mowa nienawiści i jak można sobie radzić z tym problemem. Zajęcia będą prowadzone już po tegorocznych feriach.
To naturalnie pokłosie tragicznej śmierci ś.p. Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska. Kielce przyłączają się do innych miast w Polsce. Na wprowadzenie podobnych lekcji zdecydowały się już m.in. Warszawa, Kraków, Gliwice, Toruń, Lublin czy Wrocław. - Z nami bardzo emocjonalny czas. Będąc uczestnikiem uroczystości pogrzebowych, po spotkaniach kuluarowych z prezydentami, podjęliśmy decyzje, że powinniśmy ruszyć i zacząć rozmawiać na ten temat. Wykazać formę empatii, nie deptać się, a jeśli walczyć, to na argumenty - mówi prezydent Kielc, Bogdan Wenta.
Nad formą zajęć będzie czuwać Okręgowa Rada Adwokacka, która zwróciła się w tej sprawie do osób zaangażowanych w proces wychowawczy, ale także do władz i duchownych. - Przedmiotem i tematyką naszych spotkań będzie chęć wyjaśnienia młodym ludziom co to jest mowa nienawiści, zarówno w sensie potocznego rozumienia tego terminu jak i oceny prawnej. Jak należy walczyć z mową nienawiści na przykład na portalach społecznościowych oraz wskazać przeciwdziałania. Jak osoba która jest ofiarą ataków może się bronić i do kogo może się zwrócić - tłumaczy Jerzy Zięba, dziekan Okręgowej Izby Adwokackiej w Kielcach.
Zajęcia ruszą tuż po feriach zimowych. - Działania zostaną podjęte błyskawicznie od razu po rozpoczęciu drugiego semestru. Dyrektorzy zostaną poinformowaniu aby wdrożyć progrtam mowy nienawiści na lekcjach wychowawczych. To dotyczy szkół podstawowych i ponadpodstawowych - informuje Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.