Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

W IPN o męczeństwie wsi polskiej podczas II wojny światowej

czwartek, 10 września 2020 13:27 / Autor: Michał Łosiak
W IPN o męczeństwie wsi polskiej podczas II wojny światowej
W IPN o męczeństwie wsi polskiej podczas II wojny światowej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Straty osobowe były głównym tematem kolejnej, trzeciej już konferencji „Wieś polska podczas II Wojny światowej”, która odbyła się w kieleckim „Przystanku Historia” IPN. Wydarzeniu towarzyszyła również specjalna wystawa.

Jak mówi dr Dorota Koczwańska-Kalita, temat męczeństwa wsi polskiej bywał zapomniany. – W naszej i międzynarodowej świadomości jest to sprawa praktycznie nieznana. Od trzech lat, wraz z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polski, organizujemy konferencje przybliżające ten problem. Jest to też okazja do badania nowych wątków. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to niezwykle ważne, aby nasz głos był słyszalny. Ponieśliśmy ogromne straty. Wieś była atakowana z różnych stron i mocno doświadczyła tego czasu – tłumaczy w rozmowie z Radiem eM Kielce.

W trakcie konferencji ks. dr Tomasz Gocel z Archiwum Diecezjalnego w Kielcach mówił o represjach niemieckich wobec kleru wiejskiego, zaś dr Karolina Trzeskowska-Kubasik z IPN o stratach osobowych w powiecie buskim. Z kolei Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przeanalizowała straty osobowe na Kielecczyźnie. Swoje prelekcje wygłosili także: dr Tomasz Domański, dr Maciej Korkuć oraz dr hab. Edyta Majcher-Ociesa. 

Konferencji towarzyszyła wystawa "Pamiętam ten straszny dzień. Niemieckie represje na wsi polskiej w latach 1939–1940" autorstwa dr Katarzyny Jedynak, w opracowaniu graficznym Grzegorza Chorążka.

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO