Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[VIDEO + FOTO] Przed pomnikiem Marszałka uczciliśmy Narodowe Święto Niepodległości

poniedziałek, 11 listopada 2019 16:43 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Mateusz Wolski
Michał Łosiak

Władze państwowe i samorządowe, wojsko i wielu kielczan uczciło dziś 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas oficjalnych obchodów na Placu Wolności w Kielcach. Podczas wydarzenie pożegnano także żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, którzy już niedługo wyjadą na misję ONZ do Libanu.

Po Mszy Świętej w kieleckiej katedrze i odśpiewaniu Hymnu Państwowego przed Muzeum Narodowym, kielczanie przemaszerowali ulicami miasta na Plac Wolności, gdzie wzięli udział w oficjalnych uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości. W trakcie ceremonii głos zabrała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

– Dziś, obchodząc 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, gromadzimy się tu, w najważniejszym dla kielczan i mieszkańców Ziemi Świętokrzyskiej miejscu – na Placu Wolności. Oddajemy cześć bohaterom tamtych czasów, bohaterom, którzy 123 lata żyjąc w niewoli nie pozwoli wyrwać sobie Polski z serca. Dlatego dziś, stojąc przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, dziękujemy im i mówimy, że jesteśmy zobowiązani im pamięć i cześć  – powiedziała wojewoda Agata Wojtyszek.

Nie zabrakło także Apelu Pamięci, salwy honorowej, złożenia wieńców pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i uroczystego odśpiewania Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Zgromadzeni na Placu Wolności obejrzeli również specjalną defiladę pododdziałów.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso”, której koncert zakończył obchody na Placu Wolności.

W trakcie ceremonii kielczanie pożegnali także żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, którzy już niedługo wyjadą na misję ONZ do Libanu, ale również do Kosowa. – Po dziesięciu latach wracamy na misje pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. To dla nas coś nowego, dlatego będziemy starali się realizować swoje zadania jak najlepiej – mówiła kapitan Katarzyna Rzadkowska, która udaje się do Libanu.

Na Plac Wolności tłumnie przybyli kielczanie. Również ci najmłodsi. Z druhną Olą na uroczystość przyszły zuchy z kieleckiego hufca ZHP. Razem z kombatantami złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Ula, Miłosz, August, Jaś, Piotrek, Maks, Kamila i Staś wyjaśnili nam, dlaczego dzisiejsze obchody są tak ważne. – Świętujemy niepodległości. Bardzo nam się tutaj podoba, jest dużo wojska i pięknie grająca orkiestra – oświadczyli nasi rozmówcy.

Po oficjalnych uroczystościach kielczanie wysłuchali występów podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach oraz koncertu „Śpiewajmy Pamięć”. Wszyscy mogli odwiedzić również Składnicę z Westerplatte ustawioną na Placu Wolności.

(Fot. Mateusz Wolski)

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO