Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Uroczystości katyńskie na Cmentarzu Partyzanckim

czwartek, 13 kwietnia 2023 10:29 / Autor: Michał Łosiak
Uroczystości katyńskie na Cmentarzu Partyzanckim
Uroczystości katyńskie na Cmentarzu Partyzanckim
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Obchodzimy 83. rocznicę zbrodni katyńskiej. Uczestnicy kieleckich uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim.

Skutki sowieckiej zbrodni odczuwamy do dziś. Jak mówi Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”, musimy pamiętać o tamtych wydarzeniach.

– Jestem wnuczką Sybiraków, a brat mojej babci, kapitan Władysław Kruk, trafił do obozu w Starobielsku. Chciał przejść przez granicę rumuńską, jednak zatrzymano go w Tarnopolu. Został zamordowany, a jego ciało spoczywa w Charkowie – informuje Anna Łakomiec.

Dr Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, przypomniała, że zbrodnia katyńska do dziś nie została rozliczona.

– Cały czas szukamy ofiar. Ci ludzie zginęli, bo byli Polakami i przywódcami narodu. Stalin chciał odciąć narodowi głowę. Nie chcieli współpracować z sowietami i za to zostali zamordowani – tłumaczyła dr Dorota Koczwańska-Kalita.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, nawiązał do obecnej sytuacji na Ukrainie.

– Gen zabijania u naszych wschodnich sąsiadów nie zginął. Jest przekazywany i widzimy, jakie to ma konsekwencje w XXI wieku – powiedział.

Jeszcze dziś (czwartek, 13 kwietnia) o godzinie 12 przed kieleckim Grand Hotelem rozpocznie się Kielecki Marsz Katyński. Szczegóły: https://emkielce.pl/miasto/przed-nami-kielecki-marsz-katynski

Przypomnijmy, że decyzja o wymordowaniu Polaków zapadła na szczycie władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele. Masowych mordów NKWD dokonywało m.in. w Lesie Katyńskim, który stał się symbolem zbrodni. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w innych nieznanych miejscach. Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska. Przez wiele lat władze sowieckiej Rosji wypierały się odpowiedzialności za to ludobójstwo, przerzucając winę za jego dokonanie na Niemców.

Tag: kielce Katyń
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO