Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

UJK poszerza ofertę. Planuje uruchomić sześć nowych kierunków studiów

poniedziałek, 06 lutego 2023 15:30 / Autor: Weronika Kępa
UJK poszerza ofertę. Planuje uruchomić sześć nowych kierunków studiów
UJK poszerza ofertę. Planuje uruchomić sześć nowych kierunków studiów
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Farmacja, geoinformacja z gospodarką, turystyka zrównoważona, grafika, design oraz design społeczny – to kierunki, które Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach planuje uruchomić od nowego roku akademickiego.

Jednolite studia magisterskie z farmacji byłyby jedenastym kierunkiem funkcjonującym w Collegium Medicum.

– Mamy już gotowe wszystkie dokumenty. Musimy tylko wysłać wniosek do ministerstwa. Dopiero kiedy otrzymamy jego zgodę możemy uruchomić kierunek. Na pierwszy rok planujemy przyjąć około 50 osób – informuje Piotr Burda, rzecznik prasowy UJK.

Dwa nowe kierunki mają się otworzyć również na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. To geoinformacja z gospodarką przestrzenną oraz turystyka zrównoważona.

– Geoinformacja to mówiąc prościej, system informacji służący do pozyskiwania, gromadzenia, przetwarzania, ale także przedstawiania danych przestrzennych, którego podstawową funkcją jest wspomaganie różnego rodzaju decyzji – tłumaczy profesor Roman Suligowski, zastępca dyrektora Instytutu Geografii i Nauk o Środowisku UJK.

– Jeśli chodzi o turystykę zrównoważoną to będą studia magisterskie uzupełniające. Wychodzą one naprzeciw zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez studentów, bowiem do tej pory byli oni zmuszeni do kontynuacji edukacji na tym kierunku w innych ośrodkach akademickich w Polsce. Turystyka zrównoważona to innymi słowy turystyka odpowiedzialna, która ma na celu minimalizowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko przyrodnicze, na kulturę lokalną – wyjaśnia profesor.

Trzy pozostałe kierunki zostaną otwarte na Wydziale Sztuki.

– Chcemy uruchomić sześcioletnie magisterskie studia z grafiki. Myślę, że ten kierunek będzie się cieszył powodzeniem. Mamy też studia pierwszego stopnia na kierunku design oraz na drugim stopniu – design społeczny – mówi Piotr Burda.

Uczelnia planuje również organizację wydarzeń dla przyszłych absolwentów. 3 marca odbędzie się bowiem dzień otwarty na wydziale humanistycznym. Z kolei z końcem kwietnia prawdopodobnie odbędzie się dzień geografa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO