Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Udar mózgu co 8 minut. Wysoka umieralność w Polsce

wtorek, 30 września 2014 11:32 / Autor: Maciej
Udar mózgu co 8 minut. Wysoka umieralność w Polsce
Udar mózgu co 8 minut. Wysoka umieralność w Polsce
Maciej
Maciej

Udar mózgu wciąż częstą przyczyną śmierci na świecie. Rocznie ofiarami jest 15 mln osób, z czego aż 6 mln umiera. W Polsce do udaru mózgu dochodzi średnio co 8 minut i jest to trzecia co do częstości przyczyna zgonów, a także najczęstsza przyczyna niesprawności u ludzi powyżej 40 roku życia.

Specjaliści podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka, umiejętność rozpoznania udaru we wczesnym stadium, oraz szybkie oddanie pacjenta pod opiekę lekarską. Wg przeprowadzanych ankiet jedynie 33 procent ludzi w naszym regionie umie rozpoznać objawy udaru.

{audio}Objawy|prof1.mp3{/audio}

Mówi profesor Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy ds. neurologii.

{audio}Objawy|prof2.mp3{/audio}

Wystarczy, że pojawi się choćby jeden z tych objawów, by konieczne było zadzwonienie pod 112 bądź 999. Warto pamiętać, że najskuteczniejsze leczenie można zastosować do 4,5 godziny po wystąpieniu objawów. W krajach zachodnich co czwarta osoba dotknięta udarem mózgu umiera, w Polsce statystyka umieralności sięga 40 procent. U nas do pełnego zdrowia powraca zaledwie 30 procent ludzi, natomiast za zachodnią granicą wynik ten wynosi 50 procent.

Co trzeba zrobić, jeżeli już rozpoznamy udar? O tym Profesor Danuta Ryglewicz.

{audio}Liczy się szybkość|prof3.mp3{/audio}

Na udar mózgu zapadają nie tylko starsi, ale także osoby w wieku 40 lat. Specjaliści są zgodni – najistotniejsza jest profilaktyka, dzięki której udaru można uniknąć.

{audio}Profilaktyka|prof4.mp3{/audio}

Dlatego na terenie całego naszego regionu władze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego prowadzą działania profilaktyczne mające na celu podwyższenie świadomości społeczeństwa. „Zdążyć przed udarem” zostało zorganizowane w każdej większej miejscowości w Świętokrzyskiem. Będzie ona jeszcze kontynuowana m.in. w Starachowicach, Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Opatowie, Staszowie, a także w Kielcach. Ponadto we wtorek doszło do podpisania zaleceń w sprawie postępowania z pacjentami przy symptomatologii udaru mózgu pomiędzy Wojewodą Świętokrzyskim, a Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO