MIASTO
Ubóstwo w świętokrzyskich powiatach
Województwo świętokrzyskie nie znajduje się w grupie regionów najbardziej zagrożonych ubóstwem skrajnym – wynika z najnowszego raportu GUS. Według tego dokumentu na przestrzeni ostatnich trzech lat obserwujemy w kraju systematyczny spadek wartości wskaźników zagrożenia ubóstwem.
Zgodnie z zapisami ustawy o pomocy społecznej, Samorząd Województwa zobowiązany jest do rozpoznawania i monitorowania przyczyn ubóstwa. W związku z tym Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego cyklicznie dokonuje analizy przestrzennego zróżnicowania ubóstwa w naszym województwie. Na potrzeby tej analizy opracowany został indeks ubóstwa, w skład którego wyszły m.in. stopa bezrobocia, liczba osób długotrwale bezrobotnych, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, dochody budżetów gmin w przeliczeniu na 1 mieszkańca, wskaźnik długotrwale korzystających z pomocy społecznej, liczba osób w rodzinach wielodzietnych i niepełnych korzystających z pomocy w łącznej liczbie osób w rodzinach otrzymujących pomoc społeczną.
Na podstawie osiągniętych wartości indeksu ubóstwa sporządzony został ranking powiatów województwa świętokrzyskiego obrazujący przestrzenne zróżnicowanie zjawiska ubóstwa w regionie. Średnia wartość indeksu dla całego województwa wyniosła 11,6. Według zestawienia najbardziej zagrożony ubóstwem jest powiat opatowski, gdzie wartość wskaźnika osiągnęła 18,9. Pozostałe powiaty można podzielić na trzy grupy, gdzie osiągnięte zostały wartości indeksu ubóstwa w przedziale od 14,8-13 i są to powiaty: skarżyski, starachowicki, kazimierski, włoszczowski, ostrowiecki, konecki, sandomierski. Kolejna grupa powiatów charakteryzuje się osiągniętą wartością wskaźnika mieszczącą się w przedziale 11,4-10,5. Powiaty, które są relatywnie najmniej zagrożone zjawiskiem ubóstwa w województwie świętokrzyskim to: staszowski, buski i miasto Kielce z wynikiem od 9,5 do 7,8.
Analiza problemu ubóstwa z uwzględnieniem sytuacji społeczno – demograficznej województwa świętokrzyskiego pozwala na określenie przyczyn tego zjawiska w województwie świętokrzyskim. Są to niezmiennie od lat: niski stopień urbanizacji, wysoka stopa bezrobocia, przeciętny dochód na jednego mieszkańca poniżej średniej krajowej, znaczący odsetek osób pracujących w rolnictwie, rozdrobnienie gospodarstw rolnych oraz wrażliwość gospodarki regionu na zmiany koniunktury – kryzys gospodarczy.
Na mapie po lewej stronie prezentujemy mapę wskaźników zagrożenia ubóstwem skrajnym w 2013 roku według województw.