Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Twój pies boi się fajerwerków? Sprawdź, jak możesz mu pomóc się zrelaksować

poniedziałek, 30 grudnia 2019 17:03 / Autor: Weronika Karyś
Twój pies boi się fajerwerków? Sprawdź, jak możesz mu pomóc się zrelaksować
Twój pies boi się fajerwerków? Sprawdź, jak możesz mu pomóc się zrelaksować
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Sylwester coraz bliżej i chociaż miasto zrezygnowało w tym roku z fajerwerków, to dla wielu osób nadal są one nieodłącznym elementem zabawy noworocznej. Pirotechniki szczególnie boją się psy. Nie od dziś wiadomo, że te cierpiące na nadwrażliwość dźwiękową czworonogi, mają dużo bardziej czuły słuch niż ludzie. Jak więc sprawić, by tego dnia czuły się lepiej?

- Powinno się pozapalać światła w domu, zasłonić okna, włączyć głośno radio albo telewizję, żeby zagłuszyć hałas, który powodują wystrzały i po prostu być w pobliżu - mówi Karolina Siedlecka-Kowalczewska, weterynarz. - Nie powinno się zwierząt w takim momencie przytulać, bo tym samym wzmacniamy w nich negatywne reakcje, czują, że dzieje się coś złego. Powinniśmy dać im przestrzeń, ale nie zostawiać ich samych - dodaje.

Słuch psa w zakresie niskich częstotliwości jest zbliżony do ludzkiego. Inaczej jest w przypadku wysokich częstotliwości. Nic więc dziwnego, że hałas powodowany przez fajerwerki jest dla nich stresujący, bo i głośniejszy. Jak łatwo się domyślić, nasze czworonogi nie czują się komfortowo podczas noworocznych wybuchów.

- W internecie znajdziemy grafikę, która pokazuje bardzo fajny sposób mający pomóc psu się zrelaksować - opowiada Siedlecka-Kowalczewska. - Polega on na przewiązaniu przez szyję i klatkę piersiową psa taśmy lub szalika. Tworząc tym samym lekki i komfortowy ucisk pomagamy psu się odprężyć. Trzeba jednak pamiętać, by nie zawiązać taśmy zbyt mocno - zauważa.

Na rynku nie brakuje też preparatów oraz leków mających pomagać lękliwym psom. Przed ich podaniem należy się jednak skonsultować z lekarzem weterynarii.

- Często do uspokojenia psa używa się leków oddziałujących na jego układ nerwowy. To są środki, których nie można podawać samodzielnie w domu, dlatego zalecana jest wizyta u weterynarza, najlepiej kilka godzin wcześniej - tłumaczy Siedlecka-Kowalczewska. - W wielu miejscach można też kupić suplementy diety, które działają bardziej relaksująco niż uspokajająco, czyli nie otumaniają, a powodują, że zwierzę może się wyluzować. Te z kolei można podawać psom nawet kilka dni wcześniej - informuje.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO