Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Trzy złote za godzinę parkowania przy Kadzielni. Od lutego postój jest płatny

piątek, 04 lutego 2022 10:23 / Autor: Weronika Karyś
Trzy złote za godzinę parkowania przy Kadzielni. Od lutego postój jest płatny
Trzy złote za godzinę parkowania przy Kadzielni. Od lutego postój jest płatny
Weronika Karyś
Weronika Karyś

„W ,,ciszy” Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni  i Usług Komunalnych zaczęło pobierać opłaty za wjazd na parking przy kieleckiej Kadzielni”, napisał na swojej stronie na Facebooku młody miejski aktywista, Antek Chudzicki.

Chodzi o plac zlokalizowany przy ulicy Krakowskiej. „Z jednej strony jest to dobry krok, bo wyeliminuje parkowanie okolicznych mieszkańców na tym parkingu. (…) Z drugiej, czy nie lepsze by było (…) żeby ten parking został objęty Strefą Płatnego Parkowania? Miasto miałoby z tego dodatkowe wpływy”, zauważył Antek Chudzicki.

Jak dowiedzieliśmy się w Rejonowym Przedsiębiorstwie Zieleni i Usług Komunalnych, spółka dzierżawi teren od 1 stycznia, a opłaty za postój na nim wprowadziła miesiąc później.

– Spółka przystąpiła do odpowiedniej procedury przewidzianej przez Urząd Miasta w Kielcach, dopełniła wszelkich formalności i efektem tej procedury jest umowa dzierżawy tego terenu na trzy lata – mówi Radiu eM Kielce Marcin Batóg, rzecznik prasowy RPZiUK.

Jak zauważa przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, Michał Braun, kontrowersyjny jest jednak m.in. fakt, że parking jest płatny całodobowo przez siedem dni w tygodniu.

– Tutaj nasuwa się pytanie, czy zatrudnianie strażnika na całą noc jest opłacalne. Chciałbym się również dowiedzieć, dlaczego akurat spółka RPZiUK się tym zajmuje – mówi radny.

– Mieszkańców najbardziej zdziwiło jednak, że budkę z poborem opłat ustawiono nagle, bez wcześniejszej informacji. Myślę, że kontrowersji łatwo jest uniknąć, informując mieszkańców wcześniej o tego typu zmianach. Zwłaszcza, że na parkingu przy Kadzielni parkowali też mieszkańcy – dodaje Braun.

O zajęcie stanowiska w sprawie poprosiliśmy więc również w kieleckim ratuszu. – Chęć dzierżawy tego terenu pod cele parkingowe ogłosiliśmy publicznie. Zgodnie z procedurą, stosowna informacja była przez 21 dni opublikowana w internecie na stronie miasta, ogłoszenie pojawiło się również w prasie lokalnej. W tym czasie swoje zainteresowanie wyraził tylko jeden podmiot. Gdyby stało się inaczej, zostałby ogłoszony przetarg – informuje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

– Obserwowaliśmy, że na parkingu pojawia się coraz więcej samochodów, i nie były to pojazdy osób, które chciały odwiedzić Kadzielnię, ale np. lokatorów pobliskiego budynku wielorodzinnego, busy ekip budowlanych, czy też samochody z przyczepami reklamowymi. Chcieliśmy to uporządkować. Dodatkowo na parkingu dochodziło do aktów wandalizmu, których skutki usuwaliśmy z budżetu miasta. Teraz dzierżawca będzie sprawował nadzór nad tym terenem – wyjaśnia rzecznik.

Obecnie godzina parkowania przy ul. Krakowskiej kosztuje trzy złote, ryczałt dzienny piętnaście złotych, z kolei abonament miesięczny sto dwadzieścia złotych. W przypadku autokarów każda rozpoczęta godzina kosztuje dwadzieścia złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO