MIASTO
Trwa Konwent Marszałków. Rozmawiano o pieniądzach unijnych i uchodźcach
– Cieszymy się, że mamy pozytywny sygnał w sprawie Krajowego Programu Odbudowy i że będziemy mogli z niego skorzystać –mówił podczas Konwencie Marszałków Województw Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. Dyskusję szefów samorządów z całego kraju zdominowały kwestie unijnych negocjacji i temat wojny na Ukrainie.
Obrady odbywają się w kieleckim Grand Hotelu.
– Dzisiejsza rozmowa zdominowała sytuacja na Ukrainie i problem jaki przeżywa obecnie Polska. Wiele samorządów w naszym kraju to odczuwają. Póki co mamy tylko sugestię, że będziemy mogli skorzystać z programu przejściowego React-EU. Oczekujemy, że Komisja Europejska przekaże nam pewne środki i pozwoli je przesunąć na działanie związane z uchodźcami. Cieszymy się, że jest pozytywny sygnał w sprawie Krajowego – mówił Andrzej Bętkowski.
W obradach wziął udział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Szef resortu zwrócił uwagę na sytuację polityczną, jaka musi zostać uwzględniona w negocjowaniu wysokości pieniędzy, o które Polska ubiega się z UE.
– Dla Polski sytuacja wojny za naszą granicą to wielkie wyzwanie, szacuje się, że około cztery miliony uchodźców z Ukrainy pojawi się w naszym kraju. Myślimy o tym, by obywatele ukraińscy uciekający przed zawieruchą wojenną, przebywający w Polsce byli chronieni, mieli opiekę, pomoc finansową, szansę na pracę, edukację, opiekę zdrowotną. Zależy nam na tym, by wsparcie otrzymali także Polacy, niosący pomoc, udostępniający swoje domy, organizujący materialne, logistyczne wsparcie. Obecnie nie mamy żadnych środków europejskich, które moglibyśmy przeznaczyć na ten cel. Potrzebny jest nowy fundusz, dodatkowe pieniądze, by skutecznie, szybko i celowo nieść pomoc. Obawiamy się także, że wyczerpanym walką z pandemią i ofiarnie organizującym pomoc dla Ukrainy regionom może zabraknąć w rozpoczynającej się perspektywie finansowej środków na tzw. wkłady własne w projekty, współfinansowane z pieniędzy unijnych. Identyfikujemy ryzyko kryzysu na Ukrainie w odniesieniu do szans realizacji zakładanych inwestycji, wiedząc o sytuacji na rynku pracy, o odpływie pracowników ukraińskich z polskich firm. Mamy nadzieję, że szybko uda nam się proces negocjacyjny z Komisją Europejską zakończyć, wypracować takie rozwiązania, które pozwolą nam na pomoc innym i własny rozwój – podkreślił Grzegorz Puda.
W trakcie konwentu o najważniejszych kwestiach wynikających z prowadzonych negocjacji dotyczących unijnych pieniędzy rozmawiały z przedstawicielami samorządów województw uczestniczące zdalnie w obradach przedstawicielki Unii Europejskich: Emma Toledano Laredo, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej oraz Manuela Geleng, dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego.
– Europejska polityka spójności ma obecnie szansę faktycznie udowodnić, że my Europejczycy możemy być bardzo elastyczni i szybko oraz skutecznie reagować na zmieniającą się rzeczywistość, na gwałtowne przemiany społeczne, kryzys humanitarny, procesy migracyjne, gwałtownie występujące potrzeby wzmożonej opieki zdrowotnej – powiedziała Emma Toledano Laredo.
https://emkielce.pl/miasto/trwa-konwent-marszalkow-rozmawiano-o-pieniadzach-unijnych-i-uchodzcach#sigProGalleriafdb1d2b99e