MIASTO
Trasa na Kadzielni przypomni o Jerzym Kapuścińskim. Regionalista został jej patronem
Około kilometrowej trasie turystycznej w rezerwacie Kadzielnia zostało nadane imię Jerzego Kapuścińskiego. Od kilku dni jest ona już oznaczona i gotowa do spacerów. Teraz została oficjalnie otwarta.
Nadanie trasie na Kadzielni imienia Jerzego Kapuścińskiego to społeczny projekt kilku osób, którego celem jest upamiętnienie znanego regionalisty. Pomysł zrodził się jeszcze w ubiegłym roku.
– Jego realizację zapoczątkowała zbiórka podpisów, w którą zaangażowali się Ryszard Mięśnikowski, Witold Zielono i Andrzej Płonka. Następnie wniosek z podpisami trafił do prezydenta Bogdana Wenty. Uchwała nadania trasie imienia Jerzego Kapuścińskiego została przegłosowana 21 listopada 2019 – mówi Robert Biernacki, koordynator akcji.
– Listy podpisało kilkaset osób – informuje Ryszard Mięśnikowski.
Witold Zielono tłumaczy, że aby zrealizować inicjatywę, konieczne były różne działania. – Zadbałem o to, żeby na mapie, która się tu pojawiła, znalazły się wszystkie elementy, bo niektóre były zapomniane. Cieszę się też, że jest wreszcie mapka, na której została pokazana cała Kadzielnia – dodaje.
W spotkaniu uczestniczył też brat Jerzego Kapuścińskiego, Stanisław, który podkreślił, że patron ścieżki kochał przyrodę i zależało mu na ochronie środowiska. Bardzo często zabierał na wycieczki młodzież i znajomych, dlatego cieszy się, że pamięć o nim będzie trwać.
– Jurek był bardzo skromny i nie lubił rozgłosu, ale dla całej naszej rodziny to ogromna radość, że zostanie po nim ślad. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli w to zaangażowani i mam nadzieję, że jeszcze uda się gdzieś na terenie Kielc upamiętnić go w podobny sposób – powiedział.
Ścieżka, która nosi imię Jerzego Kapuścińskiego ma około kilometra długości i składa się z estakady pieszo-rowerowej oraz ciągu pieszo-rowerowego otaczającego Skałkę Geologów. Jest wyposażona w pięć tablic edukacyjnych, z których można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat rezerwatu.
– Wreszcie mamy możliwość okrążenia Skałki Geologów i przekonania się, jak monumentalny jest to obiekt. Ciekawym miejscem jest też wodospad od strony skateparku – mówi Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji - Geopark Kielce.
Ścieżka edukacyjna Jerzego Kapuścińskiego rozpoczyna się przy ławeczkach jego imienia, które zostały zainstalowane na Kadzielni dwa lata temu. Na pierwszej tablicy znajdują się mapa rezerwatu, krótka informacja o patronie oraz opis powstania szlaku. Ścieżka została oznaczona czarnymi literami na żółtym tle, stylizowanymi na inicjały "JK". Autorką znaku jest Judyta Marczewska.