Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Dziennikarze wspominają swojego patrona – świętego Franciszka Salezego

poniedziałek, 24 stycznia 2022 10:25 / Autor: Michał Łosiak
Dziennikarze wspominają swojego patrona – świętego Franciszka Salezego
Fot. Twitter/Episkopat
Dziennikarze wspominają swojego patrona – świętego Franciszka Salezego
Fot. Twitter/Episkopat
Michał Łosiak
Michał Łosiak

24 stycznia obchodzimy wspomnienie św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła. Biskup Genewy oraz założyciel zakonu wizytek jest m.in. patronem dziennikarzy.

– To wybitna postać w dziejach Kościoła. Był biskupem w bardzo trudnych, proreformatorskich czasach. Działał w dwóch obszarach. Po pierwsze, w wymiarze duszpasterskim. Pełnił posługę Słowa i sakramentów. Wiedział jednak także, ze zagrożeniem dla wiary jest ignorancja religijna. To w dalszym ciągu aktualna prawda. Warto więc odwoływać się do jego dziedzictwa. Naszym zadaniem, jako dziennikarzy katolickich, jest nie tylko informowanie, ale również formowanie, czyli walka ze wspomnianą ignorancją – mówił ks. dr hab. Tomasz Siemieniec, dyrektor Niedzieli Kieleckiej.

Św. Franciszka Salezego patronem dziennikarzy i katolickiej prasy ogłosił papież Pius XI w 1923 roku. Odtąd, doktor Kościoła, był orędownikiem twórców środków społecznego przekazu.

„Miał dar nawiązywania kontaktu z ludźmi prostymi, umiał ich przekonywać, swoje spotkania okraszał złotym humorem. Na murach i parkanach rozlepiał ulotki - zwięzłe wyjaśnienia prawd wiary. Może dlatego właśnie Kościół ogłosił św. Franciszka Salezego patronem katolickich dziennikarzy”, czytamy w życiorysie świętego na stronie brewiarz.pl.

Z okazji wspomnienia patrona dziennikarzy składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Redakcjom w naszym regionie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO