Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Towarzystwo "J -elita" z wizytą u małych pacjentów

piątek, 19 maja 2017 16:51 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Towarzystwo "J -elita" z wizytą u małych pacjentów
Towarzystwo "J -elita" z wizytą u małych pacjentów
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Po raz pierwszy w obchody tego dnia włączyły się także Kielce. Wczesnym popołudniem przedstawiciele Stowarzyszenia "J-elita" odwiedzili małych pacjentów  oddziału  hepatologiczno-gastroenterologicznego Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. O zmierzchu natomiast wiele budynków zabłysło na fioletowo - międzynarodowy kolor NZJ.

19 maja jest dniem, w którym swoje święto obchodzą  cierpiący na wrzodziejące zapalenie jelita  grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna.   Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ) obchodzony jest na całym świecie, w tym  również w Polsce.  Każdego roku Towarzystwo „J-elita” zrzeszające ponad 2 tys. chorych na NZJ przygotuje wydarzenia w większości dużych polskich miast, między innymi w Warszawie, Szczecinie, Krakowie i Rzeszowie. Tym razem również i w Kielcach.  – Wszystko po to, żeby uczulić społeczeństwo na problemy osób zmagających się z tymi chorobami. Chcemy też zachęcać ludzi, którzy widzą u siebie niepokojące objawy do wizyty u lekarza – powiedział Piotr Wójcik zrzeszony w Towarzystwie.

Z okazji Światowego Dnia NZJ przedstawiciele Stowarzyszenia "J-elita" odwiedzili małych pacjentów  oddziału  hepatologiczno-gastroenterologicznego Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. Dzieci zostały obdarowane upominkami. Towarzystwo przygotowało też prezent dla całego oddziału – lodówkę, w której będą przechowywane próbki do badań kalprotektyny. Jak mówi dr Beata Gładysiewicz, kierownik oddziału, dodatkowa lodówka była bardzo potrzebna. – Już niebawem zostaniemy wyposażeni w sprzęt, dzięki któremu będziemy mieli możliwość wykonywania oznaczania stężenia ilościowego kalprotektyny w kale u dzieci leżących u nas. Jest to badanie istotne w rozpoznawaniu nieswoistych chorób zapalnych jelit, które znacznie przyspieszy diagnostykę, ale będzie też pomocne w monitorowaniu leczenia pacjentów. Dotychczas takie badania zlecaliśmy firmie zewnętrznej. W lodówce będziemy przechowywać pobrane próbki kału. Jest to materiał biologiczny, który musi leżeć osobno – wyjaśnia ordynator.

Małych pacjentów odwiedziła także wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek. – Z ogromną przyjemnością zawsze wspieram takie akcje, bo zawsze najważniejsza jest profilaktyka i świadomość potrzeby leczenia. Ja myślę, że bardzo ważne jest też wsparcie rodziców chorych dzieci. Bo każda informacja o chorobie dziecka jest niesamowicie trudnym wyzwaniem. Szczególnie w takich rzadkich chorobach, gdzie tej wiedzy jest mało i trudno jest dotrzeć do pewnych informacji. Dlatego ogromną rolę spełnia Towarzystwo i lekarze. To dzięki Państwa rodzice chorych dzieci  mogą czuć się bezpieczniej i wiedzą gdzie szukać pomocy – powiedziała wojewoda.

Z okazji Światowego Dnia NZJ w wielu miejscach na świecie budynki rozświetlane są na fioletowo. W Kielcach na ten kolor zabłysły m.in. Galeria Echo, Budynek Radia Kielce, nowa siedziba Radia eM Kielce (ul. Sienkiewicza), budynek Energis Politechniki Świętokrzyskiej, Urząd Miasta czy Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Fiolet to międzynarodowy kolor NZJ. W zeszłym roku  w tej barwie zostały podświetlone obiekty na całym świecie, m.in.: Pałac Kultury w Warszawie, Wodospad Niagara, rzymskie Colloseum i pomnik Syrenki w Kopenhadze.

W Polsce może być nawet 100 tys. osób cierpiących na NZJ: wrzodziejące zapalenie jelita grubego chorobę Leśniowskiego-Crohna. Na całym świecie jest 5 mln chorych. Choroba objawia się m.in.: silnymi bólami brzucha, biegunkami, zmęczeniem, utratą masy ciała, a u dzieci opóźnieniem wzrastania. Jest nieuleczalna. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita.

FOTOGALERIA ILUMINACJI BUDYNKÓW

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO