MIASTO
Tajemnice życia ptaków w Muzeum Historii Kielc
Tajemnice życia ptaków występujących obok nas i często spotykanych w mieście, były tematem kolejnego, ósmego już spotkanie z cyklu "Zwierzę nie tylko w mieście". Prelekcja, którą wygłosił Janusz Wróblewski, prowadzący od lat Ptasi Azyl w Ostrowcach k. Chęcin, w dużej części dotyczyła ptaków z rzędu sów. Wiele mówiono o owych tajemnicach . A jest ich naprawdę sporo. Mówi Janusz Wróblewski:
W mieście możemy spotkać wiele gatunków ptaków. Zarówno te, które cieszą się dużą sympatią, jak i te, które są dla ludzi utrapieniem. Do pierwszej grupy należy z pewnością wróbel domowy czy sierpówka potocznie nazywana cukrówką. Przedstawicielami drugiej natomiast jest gołąb domowy, sroka czy kawka zwyczajna - utrapienie kominiarzy.
Ptasi Azyl to popularna, skrócona nazwa Fundacji pod pełną nazwą: Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom. Ośrodek rozpoczął działalność w 2000 roku. Jest to jedyna tego typu placówka w województwie świętokrzyskim i jedna z niewielu w kraju specjalizująca się w niesieniu pomocy wszystkim dzikim zwierzętom. Pensjonariuszami są głównie ptaki, zwierzęta młode, zagubione, opuszczone przez rodziców, ponadto osobniki chore, okaleczone.
Organizatorami cyklicznych spotkań przyrodniczych jest Muzeum Historii Kielc oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, Oddział Kielce.