Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Tablica upamiętniająca Stanisława Raka odsłonięta

poniedziałek, 13 grudnia 2021 21:03 / Autor: Wojciech Dudkowski
Tablica upamiętniająca Stanisława Raka odsłonięta
Tablica upamiętniająca Stanisława Raka odsłonięta
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielecki zegarmistrz Stanisław Rak, jedyna kielecka ofiara stanu wojennego, został upamiętniony. Na ścianie kieleckiej katedry odsłonięta została tablica pamiątkowa ku jego czci.

Uroczystości poprzedziła Msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Relacja dostępna jest tutaj

- Świętej pamięci Stanisław jest dla nas symbolem setek osób, które straciły życie w stanie wojennym. Nikt nie policzy, do ilu zawałów nie dojechały karetki, kiedy nie działały telefony. Z pewnością co roku 31 sierpnia, kiedy stracił życie, będziemy tu przychodzić i składać mu hołd – powiedział Waldemar Bartosz, przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność"

Tablicę odsłoniła wdowa po śp. Stanisławie Raku, Teresa Rak wraz z przewodniczącym Waldemarem Bartoszem. Poświęcenia dokonał biskup kielecki Jan Piotrowski.  Następnie wieńce oraz znicze złożyli przedstawiciele Solidarności, władz państwowych i samorządowych oraz organizacji patriotycznych.

- Od tamtego czasu żyjemy w kraju, który niestety został splamiony krwią bratobójczą. Zginęły setki Polaków, bitych, męczonych tak jak Stanisław Rak, który został pobity na śmierć przez Milicję. Dobrze byłoby, żeby współczesne pokolenie z empatią i zrozumieniem podchodziło do tamtych wydarzeń i pamiętało, że jeśli rodzi się reżim i ktoś podnosi rękę na własny naród, to zasługuje na potępienie i wzgardę – powiedział senator Krzysztof Słoń.

Po odsłonięciu tablicy, uroczystości przeniosły  się pod pomnik błogosławionego Jerzego Popiełuszki, kapelana Solidarności. Tam odśpiewano hymn państwowy oraz hymn Solidarności.

35-letni Stanisław Rak 31 sierpnia 1982 roku udawał się na mszę świętą do kieleckiej katedry, odprawianą z okazji rocznicy  powstania Solidarności. Po zakończeniu uroczystości, ZOMO spacyfikowało jej uczestników. W wyniku odniesionych obrażeń Stanisław Rak zmarł 7 września. Więcej o bohaterze stanu wojennego można przeczytać tutaj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO