Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Święta Bożego Narodzenia w Radiu eM Kielce

wtorek, 21 grudnia 2021 18:10 / Autor: Michał Łosiak
Święta Bożego Narodzenia w Radiu eM Kielce
Fot. Piotr Michalec
Święta Bożego Narodzenia w Radiu eM Kielce
Fot. Piotr Michalec
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ciepłe i radosne dźwięki, transmisje Mszy Świętych, podróż do Betlejem, wywiady z gwiazdami muzyki, rozmowy o istocie Bożego Narodzenia i… Wigilia z dziennikarzami – tak będzie wyglądał świąteczny czas w Radiu eM Kielce. W naszej specjalnej ramówce znajdziecie jednak dużo więcej atrakcji.

A oto, co przygotowaliśmy dla Was na ten wyjątkowy czas.

Wigilia, ciekawostki o kolędach i Pasterka

Wspólne świętowanie rozpoczniemy już 24 grudnia o godzinie 15. Aleksandra Rękas zaprosi nas na Radiową Wigilię z dziennikarzami Radia eM.

– Przeniesiemy się w czasie i powspominamy święta, które znamy z dzieciństwa. Zdradzimy Wam również, jak wygląda wigilijna wieczerza w naszych domach i porozmawiamy o świątecznych zwyczajach – mówi nasza redakcyjna koleżanka, która poprowadzi to wyjątkowe wigilijne spotkanie.

Tuż po nim, o godzinie 20, Katarzyna Bernat porozmawia z Mariuszem Bednarzem, organistą w bazylice katedralne, który opowie o polskich kolędach.

– Będziemy mówili o ciekawostkach ich dotyczących, poznamy historię kolęd i opowiemy jak powstawały – wyjaśnia Katarzyna Bernat.

O północy przeprowadzimy transmisję z uroczystej Pasterki w kieleckiej katedrze.

Rozmowa z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim, podróż do Betlejem i świąteczne zwyczaje.

Następnego dnia, w Uroczystość Narodzenia Pańskiego, również przygotowaliśmy dla Was wiele ciekawych propozycji. O godzinie 10 życzenia świąteczne złożą biskupi naszej diecezji, a gościem Katarzyny Bernat będzie biskup kielecki Jan Piotrowski.

Transmisji z Mszy Świętej koncelebrowanej przez wszystkich biskupów naszej diecezji wysłuchacie zaś o godzinie 11.

O godzinie 14, w specjalnym odcinku programu „Piąta Strona Świata”, Michał Łosiak razem z Katarzyną Bańską, przewodniczką po Ziemi Świętej, zabiorą Was do Betlejem.

– Opowiemy jak wygląda dziś świętowanie w miejscu, w którym narodził się Pan Jezus. Zabierzemy naszych słuchaczy do Bazyliki Narodzenia Pańskiego, Groty Narodzenia, ale także poznamy zwyczaje świąteczne tamtejszych mieszkańców – tłumaczy gospodarz programu.

Do zajęcia miejsca „Przy wigilijnym stole” zaprosi nas już o godzinie 16 Małgorzata Cioroch, która wraz z Krzysztofem Myślińskim z Muzeum Historii Kielc przeniesie Was w czasie i opowie o dawnych zwyczajach świątecznych.

–  Unoszące się w mieszkaniu zapachy wigilijnych potraw, które kuszą przez cały dzień i podniosły nastrój – zapamiętana z dzieciństwa świąteczna atmosfera towarzyszy nam przez całe życie. Przekazując ją z pokolenia na pokolenie, troszczymy się, aby Wigilia była tym najbardziej wyjątkowym dniem w roku. To niezwykły czas, na który większość z nas czeka – nie tylko dlatego, że pod choinką leżą już od rana wymarzone prezenty, ale przede wszystkim dlatego, że to moment, w którym możemy wreszcie pobyć razem, złożyć sobie życzenia. A jak świętowano dawniej? Kiedy zasiadano do wigilijnej wieczerzy, dlaczego podczas posiłku nie używano noży i co mogło oznaczać rozlanie wody? Na te pytania postaramy się odpowiedź już w sobotę – mówi Małgorzata Cioroch.

O godzinie 18 Michał Sierlecki porozmawia o kolędach świata z zespołem Kroke.

– Fantastyczni muzycy, którzy na zaproszenie Stevena Spielberga grali koncert w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień występują razem z Mają Sikorowską. Na ich najnowszym albumie usłyszymy wiele zagranicznych kolęd – z Bułgarii, Rumunii, Węgier i Francji – dodaje szef muzyczny w Radiu eM Kielce.

W niezwykłym klimacie świątecznej muzyki pozostaniemy razem z Kamilem Bukowskim, który o godzinie 20

– Oprócz tradycyjnych kolęd, będziemy słuchać też piosenek świątecznych kojarzonych z okresem Bożego Narodzenia. Zdecydowałem się na takie zestawienie, bo każdy z nas ma inną wrażliwość ,różne doświadczenia życiowe czy nieopowiedziane historie, które wpływają na nasze postrzeganie świata. Dlatego usłyszymy kolędę hymn – Bóg się rodzi, Lulajże mi Lulaj wykonywane przez Ewę Bem i kolędy z różnych zakątków świata za sprawą zespołu TGD. Pojawią się również świętokrzyskie akcenty – zapewnia Kamil Bukowski.

Koncert Życzeń, prezenty i nieoczywiste pastorałki

Drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia o godzinie 10 wysłuchamy rozmowy Katarzyny Bernat z ks. Stefanem Radziszewskim, proboszcze parafii Przemienienia Pańskiego na kieleckim Białogonie.

– Powiemy o tym co przyniosło nam narodzenia Pana Jezusa w sensie religijnym, społecznym i kulturowy – wyjaśnia redaktor Radia eM Kielce.

O godzinie 11 przeprowadzimy transmisję z Mszy Świętej w Bazylice Katedralnej, a godzinę później będziemy mieli dla was do rozdania nasze świąteczne kalendarze.

O godzinie 13 Piotr Zawadzki zaprosi nas do specjalnego Koncertu Życzeń.

– Z wielką radością zapraszam do słuchania i uczestniczenia w programie. Święta to doskonała okazja do tego, aby komuś podziękować i złożyć życzenia – zauważa prezenter Radia eM Kielce.

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia zakończymy muzycznie. Najpierw Michał Sierlecki porozmawia z Mattem Duskiem, kanadyjskim muzykiem i kompozytorem. Potem, o godzinie 18, w świat pastorałek i kolęd nieoczywistych zabierze nas Mateusz Żelazny.

– To takie utwory, które w pierwszej chwili nie przychodzą nam do głowy jeśli myślimy o świętach. Nie pojawiają się często w rozgłośniach, ale mają świetną warstwę muzyczną i niosą ze sobą piękny przekaz – dodaje nasz redakcyjny kolega.

Ten wyjątkowy czas w Radiu eM Kielce zakończy, podobnie jak poprzedniego dnia, Kamil Bukowski ze świąteczną muzyką świata.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO