MIASTO
Studenci UJK ubrani cali na różowo. Skąd ten pomysł?
Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, w który włączają się studenci medycyny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Przyszli lekarze w minionym tygodniu chodzili ubrani na różowo (solidaryzując się w ten sposób z chorymi kobietami) po kieleckich ulicach, zachęcając panie do badań.
Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to szczególnie ważny okres dla kobiet chorujących, ale także osób, które aktywnie wspierają i walczą o większą świadomość problemu. W ramach wydarzenia zaplanowano liczne akcje mające na celu promocję wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz propagowanie regularnych badań cytologicznych jako najlepszej metody profilaktyki nowotworów ginekologicznych. Jedną z inicjatyw jest projekt "Pink Lips" - wydarzenie organizowane po raz piąty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów IFMSA-Poland, również tych z kieleckiej uczelni.
– W ramach akcji "Pink Lips" edukujemy mieszkańców Kielc na temat profilaktyki szyjki macicy. Należy pamiętać o tym, że rak wykryty we wczesnym etapie jest wyleczalny, dlatego tak ważną rolę odgrywają badania profilaktyczne. W minionym tygodniu rozdawałyśmy zaproszenia na cytologię do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i zachęcałyśmy do badań. Jako przyszli lekarze czujemy się odpowiedzialni za zdrowie mieszkańców regionu i mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom uda się uniknąć wielu życiowych tragedii – mówi Kamila Hołownia, studentka trzeciego roku medycyny na UJK oraz koordynator lokalny akcji "Pink Lips".
– Kolor różowy jest barwą przewodnią akcji, dlatego też zdecydowaliśmy się założyć takie ubrania i solidaryzować się z chorymi kobietami. Na korytarzach co chwilę przewijają się różowe elementy, albo przynajmniej różowe wstążeczki na ubraniach. Osoby, które nie widziały dlaczego jesteśmy tak ubrani, mogły się dowiedzieć o akcji, a tym samym o profilaktyce. Musimy mówić o tym problemie, to nie może być temat tabu – dodaje Kamila Hałownia.
Z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ciągu ostatnich trzech lat.
https://emkielce.pl/miasto/studenci-ubrani-cali-na-rozowo-skad-ten-pomysl#sigProGalleria0510f71a70