Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

czwartek, 23 stycznia 2025 11:33 / Autor: Maria Karyś
Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
Maria Karyś
Maria Karyś

Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy (20-26 stycznia). Specjaliści apelują, by kobiety badały się profilaktycznie. To może uratować zdrowie i życie!

Rak szyjki macicy to podstępny przeciwnik. Rozwija się latami nie dając żadnych objawów.

– Na świecie jest to trzeci nowotwór u kobiet pod względem częstości zachorowań. W Polsce rocznie diagnozuje się go u około 3 tysięcy pań. Chorobie można zapobiegać lub wykryć ją na wczesnym etapie, wykonując badania przesiewowe. Kluczowe znaczenie ma tu regularna cytologia – podkreśla Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia już od wielu lat prowadzi program profilaktyczny nakierowany na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Mogą z niego skorzystać kobiety w wieku od 25 do 64 roku życia.

–  Na taką profilaktyczną cytologię nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy zgłosić się do najbliższego gabinetu ginekologicznego, który ma podpisaną umowę z NFZ. W województwie świętokrzyskim jest ich ponad 120 – informuje Białas-Sitarska.

Profilaktyczne badanie cytologiczne w ramach tego projektu przysługuje kobietom co trzy lata. Natomiast panie obciążane czynnikami ryzyka (takimi jak: zakażenie wirusem HIV, przyjmowanie leków immunosupresyjnch, zakażenie HPV - typem wysokiego ryzyka) mają prawo wykonać je co roku. Warto też przypomnieć, że cytologię można zrobić w pracowni mobilnej, czyli cytobusie (lub cytomammobusie). Jeździ on po całym województwie, zatrzymując się w małych miejscowościach i zapraszając na badania okoliczne mieszkanki.

–  Kobiety, które się badają profilaktycznie zyskują zdrowie i spokój. To są dwie podstawowe rzeczy. Wykonując cytologię jesteśmy w stanie wykryć niewielkie zmiany czy stany przednowotworowe. Dzięki temu możemy zadziałać z leczeniem dużo wcześniej i uchroni to pacjentkę przed ciężką chorobą – podkreśla dr Leszek Smorąg, ginekolog, onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

Badania są ważne w każdym w wieku. Dlatego kobiety, które nie skończyły jeszcze 25 roku życia oraz te, które mają więcej niż 64 lata, też powinny profilaktycznie się zbadać. Cytologię zrobią w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ, a jedynym warunkiem jest otrzymanie skierowania od lekarza ginekologa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO