Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Koszulki miejskiej instytucji z wulgarnym napisem. Co na to prezydent?

czwartek, 29 września 2022 14:41 / Autor: Łukasz Czerwiak
Koszulki miejskiej instytucji z wulgarnym napisem. Co na to prezydent?
Koszulki miejskiej instytucji z wulgarnym napisem. Co na to prezydent?
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Instytut Dizajnu, podlegający Miastu Kielce, wyprodukował koszulki z wulgarnym napisem. Radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości wyrazili sprzeciw wobec pojawianiu się takich treści w przestrzeni publicznej oraz zażądali stanowiska prezydenta Bogda Wenty. Przedstawiamy odpowiedź miasta.

Przypomnijmy, że Instytut Dizajnu zaprezentował wspomniane koszulki 27 września na swoim profilu w mediach społecznościowych.

309116505 5694836343916399 9091277413308428428 n

– Chcemy zaprotestować przeciwko promowaniu wulgarnego języka przez jednostkę budżetową miasta Kielce. Protestujemy, ponieważ nie widzimy jednoznacznej reakcji prezydenta Bogdana Wenty. Komunikat przedstawiony przez włodarza miasta nie potępia tego zajścia. Nie możemy do takich sytuacji dopuszczać i pragniemy, aby prezydent podjął takie działania, aby takie wydarzenia w przyszłości nie miały miejsca – mówił Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta.

Miasto odpowiedziało następującym komentarzem:

– Miasto Kielce jest przeciwnikiem używania wulgaryzmów w przestrzeni publicznej. Co więcej uważamy, że taki język powinien być marginalizowany, a nawet wykluczany szczególnie w kontekście aktywności prowadzonych przez miejskie jednostki kultury. Działania przez nie prowadzone powinny skupiać się szczególnie na promowaniu piękna słowa i języka polskiego. Nie odmawiamy grupom społecznym, ani mniejszościom działań na rzecz poszanowania ich praw, ale nie może się to odbywać kosztem wartości wyznawanych przez inne osoby – tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta.

Wczoraj odbyło się spotkanie między prezydentem Bogdanem Wentą i wiceprezydentem Marcinem Chłodnickim. Włodarz miasta poprosił swojego zastępcę, aby zwrócił uwagę zarządcom instytucji kulturalnych podlegających miastu, żeby do takich sytuacji nie dopuszczali.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO