Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Sesja RM. Banery wyborcze, bezpłatna komunikacja, plan ogólny dla miasta

środa, 11 października 2023 14:17 / Autor: Weronika Karyś
Sesja RM. Banery wyborcze, bezpłatna komunikacja, plan ogólny dla miasta
Sesja RM. Banery wyborcze, bezpłatna komunikacja, plan ogólny dla miasta
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Podczas październikowej sesji rady miasta, czyli już w najbliższy czwartek (12.10), gremium przedyskutuje przede wszystkim kwestię umieszczania banerów wyborczych w pasach ruchu drogowego. Rajcy pochylą się też nad bezpłatną komunikacją miejską, blokiem przy ul. Silnicznej i planem ogólnym dla miasta.

Przypomnijmy, że przyjęta przez kieleckich radnych blisko półtora roku temu uchwała krajobrazowa zakłada zakaz umieszczania banerów wyborczych w pasach ruchu drogowego. Jak zaznacza przewodniczący Jarosław Karyś, warto to zmienić.

– Okazuje się, że obecnie nie można zawieszać banerów na barierkach w pasach zieleni. To rodzi konsekwencje nie tylko dla samych kandydatów, ale również dla miasta, które nie zarobi pieniędzy za wynajem powierzchni. Wszystkie formacje polityczne doszły do wniosku, że należy to zmienić – informuje Jarosław Karyś.

Dokument jest uchwałą intencyjną. To oznacza, że jej podjęcie nie powoduje bezpośrednio zmiany przepisów jednak otwiera drogę do rozmów na ten temat.

12 października radni podejmą również decyzję ws. bezpłatnej komunikacji miejskiej w dniu 15 października.

– Sądzę że nie będzie oporów. Wszyscy wiemy, że wybory to święto demokracji. Zależy od nich nasza przyszłość, a bezpłatna komunikacja nie uszczupli budżetu aż tak bardzo – mówi Karyś.

Podczas posiedzenia gremium pochyli się również nad projektem uchwały dotyczącym bloku przy ulicy Silnicznej.

– Deweloper, który jest właścicielem działki przy tej ulicy, chciałby wybudować tam budynek mieszkalny w trybie lex developer. Nad tą sprawą będziemy głosować już po raz drugi. Za pierwszym razem radni nie przyjęli dokumentu. Teraz właściciel wprowadził do projektu pewne korekty. Nadal jest dużo uwag, a uchwała jest przygotowana negatywnie co znaczy, że miasto jest sceptycznie nastawione do projektu – wyjaśnia Karyś.

Jednym z najważniejszych punktów sesji będzie niewątpliwie przystąpienie do sporządzenia planu ogólnego dla Kielc.

– To jest innowacja jeżeli chodzi o zagospodarowanie miasta, architekturę i plany. Chodzi o dokument, który będzie bardzo ogólnie pokazywał gdzie i co można wybudować, a także jak powinny się rozwijać Kielce. Będzie on pomocny dla szczegółowych planów zagospodarowania. Podkreślam jednak, że jest to uchwała intencyjna – dodaje przewodniczący.

Początek sesji o godzinie 9:00.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO